Libanon nemá žádnou elektřinu z centrálních zdrojů poté, co nedostatek paliva donutil dvě největší elektrárny k odstávce, uvedl v sobotu vládní úředník pro agenturu Reuters.

„Libanonská energetická síť dnes v poledne zcela přestala fungovat a je nepravděpodobné, že bude fungovat až do příštího pondělí nebo několik dní,“ uvedl úředník.

Státní elektrárenská společnost ve svém prohlášení potvrdila, že se zastavila tepelná elektrárna Zahrání. Elektrárna Deir Ammar se zastavila v pátek.

Odstavení obou elektráren „přímo ovlivnilo stabilitu energetické sítě a vedlo k jejímu úplnému výpadku, přičemž v mezidobí nebylo možné obnovit provoz,“ uvádí se v prohlášení.

Libanonská armáda souhlasila s poskytnutím 6 000 litrů nafty rozdělené rovnoměrně mezi obě elektrárny, uvedla státní elektrárenská společnost v prohlášení, o němž informovala agentura National News Agency.

Toto množství zajistí dodávky elektřiny v Libanonu na tři dny, uvádí se dále v prohlášení.

Mnoho Libanonců se běžně spoléhá na soukromé generátory poháněné naftou, které jsou však nedostatkové.

Libanon ochromila hospodářská krize, která se prohloubila s tím, jak se zastavily dodávky dovážených pohonných hmot. Libanonská měna se od roku 2019 propadla o 90 %.

Přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.