Sebastian Kurz údajne použil peniaze daňových poplatníkov na to, aby si kúpil pozitívne vyjadrenia o sebe v médiách – vrátane sfalšovaných prieskumov verejnej mienky. Táto aféra ho teraz stála kreslo kancelára.

Tlak na Sebastiana Kurza bol pravdepodobne príliš veľký: v stredu 6.10.2021 vyšlo najavo, že prokuratúra vyšetruje rakúskeho kancelára a niektorých jeho najbližších dôverníkov pre podozrenie z úplatkárstva, korupcie a porušenia dôvery. Kurz teraz odstúpil. Konzervatívny politik obvinenia odmieta, ale krajina sa nachádza v politickej kríze.

O čo ide vo vyšetrovaní? Čo sa stalo?

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa zúčastnil na samite EÚ v Slovinsku, keď vo Viedni vybuchla bomba: razie na viacerých miestach vrátane jednotlivých kancelárií dvoch ministerstiev a straníckeho ústredia Kurzovej strany ÖVP. Vyšetrovatelia zabavili dátové nosiče, servery, mobilné telefóny a prenosné počítače.

Z čoho je Kurz obvinený?

Aféra sa týka podozrenia, že prieskumy, ktoré boli užitočné pre Kurzovu kariéru, boli financované fiktívnymi faktúrami z peňazí daňových poplatníkov a uverejnené v novinách Mediengruppe Österreich (rakúska mediálna skupina). Na oplátku ministerstvo financií údajne umiestnilo a zaplatilo lukratívne inzeráty v novinách. Údajne pretieklo viac ako jeden milión euro.

Podľa rakúskeho týždenníka „Falter“ prokuratúra pre hospodárske záležitosti a korupciu podozrieva lídra ÖVP nielen z toho, že o týchto opatreniach vedel, ale aj z toho, že sa na nich podieľal v priamej pozícii. Okrem toho sa vyšetruje niekoľko jeho dôverníkov, ako aj dvaja mediálny manažéri, ktorí sa údajne obohacovali prostredníctvom peňazí z reklamy a inzerátov pre svoje noviny. Kurz aj mediálna spoločnosť obvinenie odmietajú.

[wp_ad_camp_2]

 

Prečo by to Kurz robil?

Podľa prokuratúry sa podozrenia začali v roku 2016, keď bol Kurz ministrom zahraničných vecí. V máji 2017 prevzal predsedníctvo ÖVP, v októbri jeho strana vyhrala voľby a Kurz sa stal kancelárom. Bol tento vzostup mladej konzervatívnej hviezdy možný len preto, že takto manipuloval verejnou mienkou?

Reakcie:

Kurz, ktorý je už vyšetrovaný za nepravdivé výpovede v kauze „Ibiza“, vyjadril presvedčenie, že aj tieto obvinenia sa čoskoro ukážu ako nepravdivé. „Textové správy sú vždy vytrhnuté z kontextu, aby z nich bolo možné vytvoriť obvinenie z trestného činu.“

Nedokáže pochopiť, prečo by to mala byť jeho vina, keď sa niekde deje nespravodlivosť. Na 1000 percent vylučuje, že by vyhotovil alebo dostal falošné faktúry za prieskumy alebo bol do nich akýmkoľvek iným spôsobom zapojený.

Opozičné strany SPÖ, FPÖ a NEOS naopak požadovali odstúpenie kancelára. Nemôže ďalej zastávať funkciu bez toho, aby Rakúsko neutrpelo škody, povedala líderka SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová. Líder FPÖ Herbert Kickl označil Kurza za neschopného funkcie. Predsedovi vlády dali ultimátum do utorka odstúpiť.

Preložila zuzka | Zdroj: t-online.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.