Před dvěma lety pomohlo svědectví infiltrátorů České televize k uzavření podvodného terapeutického centra AKTIP. Ve dvou nových dílech cyklu Infiltrace se autorky Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová vracejí, aby ve společnosti rozpoutaly debatu o dalších palčivých tématech. V epizodě Obchod se svědomím, který odvysílal první program televize 3. června, ukazují na aroganci lékařů. Obchod s důvěrou se zase věnuje praktikám novodobých „šmejdů“.

 

 

Osmiletého Adama Vyčítala čekala celkem banální operace nosních mandlí. Lékaři Nemocnice Pardubického kraje se ale nakonec rozhodli provést spolu s ní i operaci krčních mandlí. Kolem jedné hodiny v noci začala chlapci téct krev, což se po podobných zákrocích stává.

Jenže chlapec a jeho matka, zdravotní sestra, která s ním v nemocnici přespávala, se místo pomoci setkali s nezájmem a neschopností místního zdravotního personálu. A došlo k tomu, co Ivana Lokajová v komentáři nazve „desátým kruhem pekla“.

Zatímco zoufalá matka tiskne Adamovi k nosu kapesník, po chodbě dětského oddělení pobíhá zdravotní sestra a snaží se sehnat klíč k zamčené ambulanci. Následně k nim dojde lékařka, jen aby hned zase odkráčela pryč. Na chlapce se ani nepodívá.

Konečně přijde pomoc, která má klíče. Adam v tu chvíli krvácí už 13 minut. Následují dva zmatečné telefonáty na záchranku zevnitř nemocnice, další průtahy a pak 45minutová resuscitace a převoz do nemocnice v Hradci Králové. Po chlapci zůstane na chodbě oddělení kaluž krve.

 

Diváci dokumentu Obchod se svědomím, nového dílu z cyklu Infiltrace, to všechno sledují na záznamu bezpečnostní kamery nemocnice. Zbývá jim jen přihlížet, jak ubíhají minuty v levém horním rohu videa.

Adamovi je dnes deset let. Poslední dva roky ale strávil ve vigilním stavu. Jak vysvětluje lékař a odborný poradce pořadu Radkin Honzák, znamená to, že jeho orgány fungují dál, ale už není v provozu jeho mozková kůra. Jinými slovy řečeno, po té nešťastné operaci mandlí skončil v kómatu.

Rodina Vyčítalova se od té doby i přes rozhodnutí okresního soudu domáhá kompletní zdravotní dokumentace. Loni v říjnu přitom Adamův případ vzbudil docela velký mediální zájem. Jak však popisuje jeho otec Jan, „novináři přijeli, párkrát si Adámka upoutaného na lůžko vyfotili a zase odjeli“.

Vyčítalovi získali díky pomoci veřejnosti nějaké peníze k dalšímu přežití, ale jinak se nic nezměnilo. Nemocnice oznámila, že „mediální podání celé události neodpovídá internímu šetření“. Manželům mezitím docházejí síly i finance. Navíc je tu ještě Adamův o dva roky mladší bratr Honza.

 

‚Děcko není naše, je to dobrý!‘

Práce dokumentaristů ukázala, že podobných případů lékařského pochybení a následného manažerského krytí jsou desítky. Ten Adamův je výjimečný pouze v tom, že je řádně zdokumentovaný. U dalších dvou příběhů, které mohou diváci v Obchodu se svědomím vidět, se proto tvůrci museli spolehnout na nahrávání konfrontace s lékaři pomocí skryté kamery.

Režisérka Šárka Maixnerová doufá, že by Obchod se svědomím mohl podobně jako loňský Obchod se zdravím pomoct přinést změnu. V dokumentu totiž vystupuje mimo jiné i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který po zhlédnutí kamerového záznamu z pardubické nemocnice dokáže pouze prohlásit, že ho z toho mrazí. Přinejmenším ale věří, že dokáže pomoci Adamovi Vyčítalovi a jeho rodičům.

„Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková.

 

Už po zveřejnění upoutávky k novému dílu Infiltrace na sebe reakce nenechaly čekat. Podle Maixnerové jí denně přistane do e-mailové schránky několik obdobných příběhů. Jedna nejmenovaná nemocnice údajně volala do televize s otázkou, jestli Adam Vyčítal nebyl u nich. Když pak Maixnerová odvětila, že ne, že u nich došlo k jinému případu, zvolala mluvčí: „To děcko není naše, je to dobrý!“ a následně dodala, že nemocnice vyvodí důsledky.

Dvě nové epizody dokumentárního pořadu Infiltrace odvysílá České televize v pondělí 3. a 10. 6. od 21.20. Díl s názvem Obchod se svědomím bude následovat Obchod s důvěrou o podnikání novodobých „šmejdů“.

Kristýna Roháčová  iRozhlas.cz

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.