Meteorologové během svého zkoumání atmosféry s překvapením detekovali aerosol s obohaceným uranem 7 kilometrů nad Aljaškou.

Vědce z US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) toto zjištění naprosto zaskočilo. Během průzkumného vědeckého letu totiž nečekaně detekovali záhadný oblak aerosolu, který byl tvořen obohaceným uranem (čili s vyšším podílem izotopu 235). Takto upravený uran se jak známo používá třeba pro palivo jaderných elektráren a v atomových bombách. Objev je významný především z toho důvodu, že je to vůbec poprvé, kdy se vědcům podařilo tento typ uranu detekovat volně v atmosféře. Svůj objev vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Journal of Environmental Radioactivity.

[wp_ad_camp_2]

Uran je kovem a nejtěžším prvkem, který se přirozeně nachází na zemském povrchu ve větších množstvích. Zpravidla se uran vyskytuje ve formě mírně radioaktivního izotopu 238, ve variantě, která se liší počtem neutronů v atomu. I když vzácně lze v přírodě najít i izotop 235, nikdy se tento izotop nepodařilo detekovat v atmosféře. Dan Murphy z NOAA uvedl, že svůj objev zveřejnili především v naději, že se podaří vysvětlit, jak se mohl uran 235 do atmosféry dostat. Vědci z NOAA totiž jednoznačně konstatovali, že uran 235, který detekovali v atmosféře, není přirozeného původu; přesto neumí vysvětlit, jak se tam vzal.

Vědci z NOAA pátrali během svého výzkumného letu nad Tichým a Atlantickým oceánem po stopových množstvích některých prvků, mj. uranu. Nalezení vyšších koncentrací nepředpokládali. Aerosol s uranem 235 detekoval jejich přístroj na palubě letounu pro částicovou analýzu – laserový hmotnostní spektrometr. Aerosol ze vznášel nad Aleutskými ostrovy Aljašky.

Původ aerosolu se ale vědcům nepodařilo vypátrat. Jejich prvotní analýza vyloučila, že by šlo o pozůstatek nějaké jaderné katastrofy, řekněme třeba té z Fukušimy nebo z Černobylu. Nešlo totiž o uran z reaktorů elektráren, což je možné určit. Následně vědci přišli s hypotézou, že by mohlo být zdrojem detekovaného aerosolu nějaké vyhořelé palivo, které bylo uranem jen kontaminováno. Podle směru proudění větrů se pak zjistili, že by se teoreticky aerosol nad Aljašku mohl dostat prakticky odkudkoliv z asijského kontinentu. Protože se vědcům z NOAA nepodařilo přijít s uspokojivou odpovědí, rozhodli se proto svůj objev zveřejnit, a sice ve snaze, že se původ aerosolu v atmosféře vysvětlí. I to je však značně nepravděpodobné.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.