[wp_ad_camp_1]

 

Prichádza „citlivý“ moment pre Americko-Ruské hackerské diplomatické vzťahy. V piatok Foreign Policy ohlásila, že emaily, ktoré patrili bývalemu vyššiemu úradníkovi amerického ministerstva zahraničných vecí zapletených do ruských záležitostí unikli vďaka hackerovi, ktorý sa nazýva „Johnnie Walker“. Úradník, ktorého práca je zameraná na vnútorné ruské záležitosti a ktorý bol pre FT popísaný ako pravdepodobne najvyšší úradník spravodajskej služby v celej vláde USA pre Rusko a ako človek, ktorý vie viac ako ktokoľvek iný o tom čo sa tu vlastne deje. Hovorí sa, že ho obzvlášť zaujímali ruské média a vládne preskúpenia.

V liste. v ktorom je oznamené údajné napadnutie hackerom, Johnnie Walker povedal, že tento únik informácií by poskytol dôkazy na zavedenie tvorby agendy v mnohých krajinách po celom svete, najmä tam, kde je situácia neistá. Odosielateľ tiež tvrdil, že úradník amerického ministerstva zahraničia bol v kontakte s rôznymi spravodajskými agentúrami, vrátane CIA, ako aj s „hlavnými médiami, mimovládnymi organizáciami a medzinárodnými fondmi“.

Aj keď meno údajnej obete hackingu, ktorá má vedúcu pozíciu na ministerstve Bureau pre spravodajstvo a výskum, bolo zverejnené v uniknutých emailoch, oddelenie zahraničnej politiky ho nezverejňovalo, citujúc žiadosť od štátneho oddelenia, ktoré ani nepotvrdilo, ani nepoprelo hacknutie. Uniknutá korešpondencia bola zverejnená online na Pastebin. Hoci jej pravosť zostáva zatiaľ nejasná. V opise troch dostupných archívoch, ktoré sa dajú stiahnúť je tiež meno údajného agenta.

Ako súčasť úvodu uniknutých emailov, záhadny hacker uvádza: „Možno viete, že ministerstvo zahraničných vecí USA má priamy vplyv na tvorbu agendy nielen u seba doma, ale aj po celom svete. Teraz si môžete byť istí, že je to pravda“. Nižšie je úvod „Johnnie Walkera“ uverejnený na pastebin:

Možno viete, že ministerstvo zahraničných vecí USA má priamy vplyv na tvorbu agendy nielen u seba doma, ale aj po celom svete.

Teraz si môžete byť istí, že je to pravda. Dovolte mi ukázať vám korešpondenciu medzi zástupcom náčelníka generálneho štábu pre agentúru spravodajskej, pozorovateľskej a prieskumnej činnosti Roberta P. Ottoa a medzi jeho kolegov, medzi dôstojníkmi CIA a iných spravodajských agentúr, ako aj medzi zástupcami hlavných médií, mimovládnych organizácií, medzinárodných fondov a think-tankov.

Rešpektujúc súkromie som vymazal všetku jeho korešpondenciu s jeho manželkou a blízkymi. Zvyšok e-mailov ukáže, kto je zodpovedný za rôznymi informačnými kampaňami, tzv. mythmaking (vytváraním mýtov) a v podstatnej miere zapletený v podpore propagácie „amerických hodnôt“ po celom svete.

Len na pripomenutie, dva dni pred posledným kolom francúzskych volieb bol na Pastebine prepustený aj výpis interných dokumentov vtedy ešte len budúceho francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, hoci nie je jasné, či je nejaká spojitosť medzi týmito dvomi únikmi. V západných médiách okrem názvu hackerovho cieľa nebol obsah listov uverejnený, aj keď ruský Kommersant tvrdí, že má prístup k súborom.

V Ruských novinách sa píše, že predstaviteľ spoločnosti Intel poslal svojim kolegom odkazy na články z rôznych ruských spravodajských správ vrátane Novaya Gazeta, The New Times, Vedomosti a RBK. Medzi témy, ktoré boli zvlášť zaujímavé pre úradníka ministerstva zahraničných vecí, boli účty ruských úradníkov na sociálnych portaloch, premenlivosť zamestnancov, ktorí sô noví vo vládnych orgánoch, a vplyv niektorých štátnych úradníkov. Podľa správy je tiež nejasné, či ide o jediný únik alebo len jeden z rady hackerských útokov.

Tak ako prispievateľ na siet Reddit NathanOhio cez noc zhrnul fakty sa zdajú byť naslednovné:

  1. Hacker, ktorý sa prezýva „Johnnie Walker“, hackol osobný účet služby Gmail vysokého štátneho úradníka.
  2. Úradníkovo meno sa neuverejnilo, ale údajne je najvýznamnejším odborníkom na Rusko.
  3. Odcudzili sme e-maily spolu za dva roky, v ktorých je zahnutá komunikácia medzi obeťou a „dôstojníkmi CIA a inými spravodajskými agentúrami, bežnými médiami, mimovládnymi organizáciami a medzinárodnými fondmi“. V e-mailoch je dôkaz o tom, kto je zodpovedný za tvorbu agendy v mnohých krajinách po celom svete, a hlavne tam kde je situácia neistá.
  4. Odkaz na vyrovnávaciu pamäť e-mailu bol zverejnený na „záhadnej webovej stránke v Kryme“, o ktorej MSM tvrdí, že je „financovaná ruskou tajnou službou a jej témy sú predpísané špičkovým politickým vedením v Moskve“.

Spätne sa zdá, že obsah e-mailov je relativne neškodný, ako prispievateľ v sieti Reddit uvádza:

Pri čítaní niektorých správ sa zdá, že sú to väčšinou diskusie medzi rôznymi neokon akademikmi a tvorcami článkov. Väčšina z týchto ľudí, viac než odborníkmi, sa zdajú byť skupinovými ministrami, ktorí nekonečne vytvárajú steny svojej vlastnej ozveny.

Nájdete pár zaujímavých vecí. Ruský učenec „Valery Solovei“ posiela Robertovi Ottovi mesačnú správu o Rusku. Taktiež Otto a jeho kamaráti nenávidia Johna Kerryho a neustále sa o ňom zmieňujú ako o idiotovi!

S vládou Trumpa hlboko v hackerskej dráme s Ruskom očakávame, že tento príbeh, ktorý nejako nedokázal zaujať v spravodajstve minulého týždňa. Dúfame, že bude medzi hlavnými témami v nasledujúcich dňoch a bude obsahovať otázky (a vopred určené odpovede) o totožnosti (a národnosť) Johnnieho Walkera.

 

Preložila: anna

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.