Nemalá skupina zaměstnanců složených z inženýrů a manažerů společnosti Google (kterou vlastní společnost Alphabet Inc.) zveřejnilo v úterý otevřený dopis, v němž požadují, aby společnost ukončila vývoj cenzurovaného vyhledávače pro Čínu. Do nedávna tajný projekt s označením Dragonfly (Vážka) však v létě prosákl do médií.

zdroj: reuters.com

Aby toho nebylo málo, tak Google si bude hrát na chytrého a u některých dotazů přestane zobrazovat výsledky a odpoví vám sám. Jak se můžete dočíst v tomto článku:

Google u některých dotazů přestane zobrazovat výsledky, odpoví vám sám

Vyhledávač Google už nebude ve všech případech tak docela vyhledávač. S trochou nadsázky tak lze shrnout novinku, kterou již část uživatelů může vyzkoušet na vlastní kůži.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Již poměrně dlouho při zadávání určitých dotazů Google kromě výsledků zobrazuje své info rámečky, v nichž se zobrazuje například počasí, převod měn, nebo výsledek matematického příkladu. Nyní však u dotazů tohoto typu bude zobrazovat pouze tento rámeček, odkazy zmizí.

Důvod k panice není

Google již tuto novinku potvrdil a upřesnil, že tak bude činit pouze v případech, kde si je „extrémně jist“, že zobrazená informace bude správná a relevantní. Samozřejmě to ale neznamená, že byste přišli o možnost zobrazit si související výsledky vyhledávání. Akorát v těchto případech budete muset kliknout na tlačítko „načíst všechny výsledky.“

Novinka vychází z toho, že v případě vyhledávání jako „čas New York“ nebo „90 USD“ naprostou většinu uživatelů zajímá skutečně pouze aktuální čas v New Yorku, popřípadě převod dolarů na koruny. Zobrazovat výsledky webů třetích stran je tedy poněkud nadbytečné a zbytečně to prodlužuje dobu nutnou k vyhledávání. Absence odkazů by také měla snížit datovou náročnost.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Změněná podoba vyhledávání byla testována na malém vzorku uživatelů již v březnu a zjevně se osvědčila, neboť ji Google nyní uvolňuje plošně.

Popisované změny se týkají pouze mobilní verze, v desktopové variantě vyhledávání se zatím nic podobného neplánuje. Změnu zatím nepocítí všichni uživatelé, Google ji uvolňuje postupně a průběžně dochází také ke zlepšování.

zdroj: smartmania.cz

Cenzura ale probíhá do jisté míry všude. Je známo, že v každé zemi Google „vyplivne“ trochu jiné výsledky na ten samý dotaz. Proto znova opakuji našim čtenářům, aby používali vyhledávače duckduckgo.com anebo qwant.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.