Vladimir Putin si necelé tři týdny před prezidentskými volbami stoupl před kamery, aby přednesl poselství ruskému parlamentu. V poselství směřovaném na obyčejného voliče promluvil o nových ruských zbraních a slíbil zlepšení ekonomické situace.

[wp_ad_camp_2]

Hlavním tématem Putinova předvolebního projevu byla domácí ekonomika, šéf Kremlu ale zmínil i armádu a mezinárodní vztahy. Vojenská operace Sýrii podle něj ukázala nové možnosti ruských ozbrojených složek a lidé po celém světě nyní znají názvy ruských zbraní.

[wp_ad_camp_2]

Rusko podle Putina vyvinulo raketu na jaderný pohon s neomezeným doletem, kterou nikdo jiný nemá. Ve vývoji jsou i jiné unikátní zbraně, jako například podvodní drony, které jsou schopné nést jaderné zbraně.

Šéf Kremlu na počátek svého poselství varoval před zaostáváním země a zdůraznil nutnost průlomu k dlouhodobému růstu a zvýšení kvality života obyvatel. „Naší prioritou je, aby lidé žili v blahobytu. Musíme lidem zajistit důstojnou práci,“ prohlásil prezident podle agentury RIA Novosti.

Putin slíbil, že během jeho dalšího funkčního období se počet lidí žijících pod hranicí bídy sníží o polovinu na deset milionů. Na péči o mladé rodiny vláda uvolní 3,4 bilionu rublů (1,3 bilionu Kč), zvýší se důchody a rozšíří se bytová výstavba.

V příštím desetiletí by Rusko mělo upevnit své postavení mezi pěti nejsilnějšími ekonomikami světa a hrubý domácí produkt na obyvatele by se měl zvýšit o polovinu. List Vedomosti den před Putinovým projevem připomněl, že reálné příjmy obyvatelstva v Rusku klesají už čtvrtým rokem.

Za hlavní nebezpečí Putin označil technologické zaostávání země, které vede k úniku mozků a v konečném důsledku až ke ztrátě svrchovanosti. Zdůraznil také potřebu investic do infrastruktury, především do zanedbaných silnic v ruských regionech.

[wp_ad_camp_2]

„Je potřeba zdvojnásobit výdaje na stavbu a opravu silnic,“ prohlásil Putin, podle nějž by stát na investice v této oblasti měl vyhradit jedenáct bilionů rublů. Putin rovněž slíbil, že most na anektovaný Krym by měl být zprovozněn během několika měsíců. Původně se počítalo s tím, že bude otevřen letos v prosinci.

Ruská média si všímají, že na prezidentovi jsou stále patrné známky nastuzení, kvůli němuž v polovině února zrušil několik veřejných vystoupení. „Putin si na tribuně Manéže často přikládá k nosu kapesník, jeho hlas je přerývaný a často si odkašlává,“ píše web newsru.com.

Prezidentské volby se v Rusku konají 18. března a Vladimir Putin je jasným favoritem. Podle průzkumů by měl získat přes sedmdesát procent hlasů a bez problémů si tak zajistit čtvrtý šestiletý mandát. Šéf Kremlu se do kampaně zatím nijak výrazně nezapojil. Vyhýbá se předvolebním debatám v médiích, volební programy svých sedmi soupeřů nijak nekomentoval.

Ruská média už dopředu avizovala, že Putinův projev nebude věnován politickým elitám, ale prostému občanovi. Tomu odpovídá i místo, které si pro slavnostní akt vybral. Zatímco dosud k poslancům vždy promlouval v honosném Georgijevském sále Kremlu, tentokrát poselství přednese do „podhradí“, do rozlehlejší budovy moskevské Manéže, která je centrálním výstavním sálem země.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.