Ďalšia víkendová sobota vo Francúzsku patrila hnutiu Žltých viest. Hnutie nekončí a v mestách po celej krajine sa po 27. krát za sebou zišli účastníci protestov hnutia Žlté vesty. Tento víkend bolo v Paríži chladné a daždivé počasie preto aj asi nebola účasť veľmi veľká, ako hovoria štatistiky Ministerstva vnútra FR. Účasť v Paríži bola odhadovaná na 1070 ľudí. Po celom Francúzsku to bolo odhadované na 3600 ľudí. Počasie a ukončenie prázdnin určite zohrali svoju úlohu. No podstata, ktorá už veľmi nepríjemná pre politické elity je, že hnutie sa ani nerozpadlo, ani nezapadlo prachom a ani sa ho nepodarilo inak rozpustiť a zdiskreditovať! Tento fakt bol aj cítiť pri debatách na televíznych staniciach, ktoré sú už samozrejmou súčasťou víkendov sprevádzaných protestnými pochodmi obyvateľov Francúzska.

[wp_ad_camp_2]

Tento víkend bol pochod Parížom bez väčších problémov a prebehol dosť rýchle, keď po 14:00 hlásili ukončenie. Napätie sa objavovalo v iných mestách po Francúzsku. Tieto priebehy však tiež skončili do večerných hodín a nepriniesli žiadne výnimočné situácie, ak opomenieme fakt, že ľudia už demonštrujú aj proti policajnej brutalite! Áno, tí čo majú ľudí chrániť často bezdôvodne útočia a to neprimeranou silou. Tam, kde majú zasiahnuť ich často nevidieť, lebo zasahovať proti odhodlaným a trénovaným násilníkom a riskovať vážne zranenia sa im asi nechce? Ľahšie je útočiť na pokojný dav a tam si vybrať obete. Zranenia sa nevyhýbajú ani polícii, preto je toto taktizovanie viac a viac viditeľné, ako aj bezmyseľné násilie, ktoré prináša stále väčšiu nedôveru ľudí voči polícii, čo môže mať v budúcnosti fatálne následky s ktorými, ako je vidno asi málokto z policajných funkcionárov počíta. Je ťažké vidieť budúcnosť, keď predpokladali dva až päť týždňov pre protesty a koniec! Opak sa stal pravdou. Dvadsať sedem týždňov za sebou v zime a daždi je úctyhodný obdivu, vytrvalosti a odhodlania. Preto špičky v polícii, ako aj politike začínajú dávať stále jasnejšie najavo čo si o obyčajných ľuďoch a ich problémoch myslia.

[wp_ad_camp_2]

Posledné debaty, ktoré začínajú čoraz viacej sa prelínať z blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu dávajú náznak podoby významu občan! „vhoď volebný lístok presne vybranému kandidátovi a nestaraj sa!“ My ti určíme, kto je ten správny. Takto nejako si to predstavovali. No hnutie Žltých viest a ich odhodlanie trocha viacej zamiešalo a mieša kartami a nikto si nie je istý výsledkom! Politici, ktorí ich hanili a nevedeli im prísť na meno teraz tŕpnu čo bude, len tá čo ich podporila Marie Le Pen má teraz osoh z ich obhajoby a podpory! Politickým špičkám zjavne prekáža, že ľudia si idú za svojim. To bolo aj posledné vyhlásenie predstaviteľky leREM prezidenta Macrona. „veď čo si to predstavujú, takto demonštrovať, mali povedať čo chcú a skončiť! My by sme o tom dali hlasovať a hotovo! Toto je nepredstaviteľné, že sú stále nespokojný!“ Takže byť nespokojný s politickými elitami je neprípustné v „demokracii“ po francúzsky!!!

Na demokraciu sa už ani nehrá! Ide len o uťahovanie a zabetónovanie systému, ktorý s demokraciou má málo spoločné. Preto tie obavy vo Francúzsku či ich náhodou ľudia neprekukli a nebude zrazu všetko inak, ako si prezident a jeho vybraná partia predstavovali!

Každý hlas sa počíta, preto je na ľuďoch, koho a z akej strany si vyberú na svoje zastupovanie. Čas výberu a rozhodnutia sa blíži a možno aj veľkej zmeny, ktorej môže byť súčasťou každý v Európe.

Erik Steiner

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.