Evropu čekají další problémy kolem zásobování energiemi z východu. Poškozen je totiž ropovodní systém, který do EU přivádí ropu z Kazachstánu přes Rusko. Provozovatel ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) uvedl, že vývoz ze dvou z celkem tří kotevních bodů terminálu v Černém moři byl pozastaven.

*****

Vystrčil nám vzkazuje, že vyšší zálohy za energie musíme chvíli zvládnout sami. Tomu říkám arogance moci.

*****

Úřady lotyšské Rigy rozhodly o stržení Památníku vítězství 

Dělníci začali odstraňovat památník lotyšských osvoboditelů od nacistů, na místě už je nejméně jeden bagr a nákladní auto. Již dříve městská rada hlavního města Rigy rozhodla o demolici památníku navzdory protestům některých obyvatel.

*****

Američané vyzváni k opuštění Ukrajiny

Diplomatická mise USA v ukrajinském hlavním městě doporučila Američanům opustit zemi a varovala, že bezpečnostní situace se může rychle zhoršit.

*****

Od začátku konfliktu na Ukrajině a následné sankční války mezi Moskvou a Západem vzrostl dovoz ruské energie do Číny o 75 %, uvedla v pondělí agentura Bloomberg s odvoláním na nejnovější údaje čínských celních úřadů.

*****

Britská ekonomika se v roce 2020 snížila o 11 %, což je největší pokles za posledních 300 let, ukázaly v pondělí revidované údaje britského statistického úřadu (ONS). Předchozí údaj hovořil o poklesu o 9,3 %.

*****

Dugin reaguje na vraždu dcery

Ruský filozof Alexandr Dugin zveřejnil reakci na sobotní bombový útok na auto u Moskvy, jehož terčem byl možná on, ale který si vyžádal život jeho dcery Darji. V pondělí Dugin z vraždy obvinil ukrajinskou vládu a uvedl, že si přeje spíše vojenské vítězství než pomstu.

„Jak víte, při teroristickém činu nacistického ukrajinského režimu byla 20. srpna před mýma očima brutálně zavražděna moje dcera Darja, když se vracela z festivalu ‚Tradice‘ u Moskvy,“ uvedl Dugin v prohlášení, které zveřejnil jeho spojenec, konzervativní magnát Konstantin Malofejev.

„Darja byla krásná pravoslavná dívka, vlastenka, vojenská reportérka, televizní expertka a filozofka. Její projevy a reportáže byly vždy hluboké, fundované a zdrženlivé. Nikdy nevyzývala k násilí nebo válce. Na začátku své cesty byla vycházející hvězdou. Nepřátelé Ruska ji zabili nečestně, zákeřně,“ napsal Dugin.

Takové teroristické činy chtějí zlomit vůli Rusů tím, že se zaměří na ty nejlepší a nejzranitelnější z nich, řekl Dugin a dodal, že teroristé neuspějí. Přát si prostou pomstu nebo odplatu by bylo „příliš malicherné a neruské“, dodal.

„Místo toho potřebujeme vítězství Takže vítězství, prosím!“

*****

Duginová řídila otcovo SUV Toyota, když explodovalo, což vedlo ruské úřady k podezření, že bomba byla určena jemu. FSB identifikovala pachatelku jako 43letou Ukrajinku Natalju Vovkovou.

*****

Zelensky se „strachuje“, protože zpochybňuje loajalitu svého vnitřního kruhu

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenský se obává, že ho někdo z jeho blízkých zneužívá, uvedl turecký prezident Erdogan s odkazem na jejich rozhovor během čtvrtečního setkání ve Lvově.

*****

Finská premiérka Sanna Marinová si na vlastní náklady nechala udělat test na drogy poté, co uniklé video z jejího večírku vyvolalo pozdvižení v celé zemi.

V tiskové zprávě, kterou v pondělí zveřejnilo vládní oddělení pro komunikaci, se neuvádí, jaké drogy měl test odhalit, pouze to, že byl „komplexní“. Znepokojení Finové byli odkázáni na úřad premiérky, kde se dozvědí další podrobnosti.

*****

EU zvažuje „velkou misi“ na Ukrajinu

EU zvažuje vytvoření rozsáhlého programu výcviku ukrajinských jednotek v sousedních zemích, uvedl nejvyšší diplomat bloku Josep Borrell. Ministři obrany EU budou o této záležitosti jednat na zasedání v Praze 29. srpna.

„Doufám, že to bude schváleno,“ prohlásil Borrell v pondělí na okraj fóra ve španělském Santanderu. „Samozřejmě by to byla velká mise,“ dodal s tím, že výcvikový program „musí odpovídat úrovni konfliktu“.

*****

V Arábii se děje zvláštní jev. Voda tryská uprostřed pouště

*****

Ruská policie uveřejnila již v zimě zajímavé video na podporu Operace Z

*****

Jen za poslední tři měsíce se dovoz kontejnerů přes obchodní přístav Vladivostok zvýšil 1,5krát, na 28 000 kusů kontejnerů měsíčně.

*****

Polský prezident Andrzej Duda přijel do Kyjeva, aby s vedením země jednal o komplexní podpoře Ukrajiny, uvedl v úterý vedoucí kanceláře polského prezidenta Pawel Szrot.

„Prezident Andrzej Duda přijel do Kyjeva. Odjel tam na pozvání prezidenta Zelenského,“ uvedl Szrot.

*****

Kyjev plánuje krást ruský plyn a prodávat ho do Evropy

Ukrajina by měla začít krást ruský plyn a prodávat ho do Evropy sama, uvedl na Facebooku* bývalý předseda Nejvyšší rady a bývalý šéf vládnoucí strany Sluha lidu, poslanec Dmytro Razumkov.
Podle něj plyn patří Rusku, dokud nepřekročí hranice EU, což znamená, že spadá pod ukrajinský zákon o konfiskaci ruského majetku.
*****
Německý kancléř Scholz přijel do Kanady v naději, že najde náhradu za ruský plyn.
*****

British Airways od konce října do března omezí zhruba 10 000 letů na krátké vzdálenosti na letiště Heathrow a z něj. Letiště Heathrow, které je hlavním uzlem společnosti BA, omezilo počet cestujících létajících z letiště kvůli nedostatku zaměstnanců. Letiště Heathrow se potýká s rostoucím počtem cestujících a problémy se systémem odbavování zavazadel způsobují dlouhá zpoždění při vracení zavazadel.

*****

Fotbaloví profesionálové se nechávají vyšetřit na rakovinu varlat

Fotbalový tým 1. FC Union Berlín podstoupil vyšetření na rakovinu varlat. Jak bundesligový klub oznámil, hráči a podpůrný personál se podrobili urologickému vyšetření u lékařů z berlínské nemocnice. Lékařské testy byly provedeny pod vedením lékaře svazového týmu Clemense Gwinnera.

Nedávný nárůst počtu hráčů s diagnózou rakoviny varlat v Bundeslize byl šokující.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.