Putin sdělil, že ruská ekonomika zůstane otevřená. Rusko bude rozšiřovat spolupráci s těmi zeměmi, které mají zájem o vzájemně výhodné partnerství. Podle něj je zde důležitá celá řada otázek. Jedná se o organizaci výhodné platební infrastruktury v národních měnách, navázání vědeckých a technologických vazeb a samozřejmě zvýšení kapacity logistických řetězců, zvýšení jejich efektivity a vytvoření nových tras pro přepravu nákladů.

*****

Roskosmos zveřejnil seznam osmi ukrajinských závodů, které by mohl znovu spustit a vytvořit tak nová pracovní místa. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin uvedl, že společnost je připravena pomoci s provozem podniků souvisejících s vesmírem, které se nacházejí v oblastech, jež byly osvobozeny v rámci speciální vojenské operace.

*****

Organizátoři Wimbledonu zakázali ruským tenistům účast na nadcházejícím turnaji kvůli obavám z jejich možných triumfů, které by mohly posloužit tomu, co Západ odsuzuje jako „ruskou propagandu“, uvedl v úterý ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin.

Před měsícem představitelé jednoho ze čtyř prestižních grandslamových turnajů, Wimbledonu 2022, vyrukovali s rozhodnutím zakázat účast ruským a běloruským hráčům, přičemž jako důvod uvedli ruskou speciální vojenskou operaci na Ukrajině.

*****

Západ používá zbraně na ochranu lidských práv. Valerij Fadějev uvedl jako příklad Libyi, kde prakticky neexistovala žádná politická práva a svobody, ale sociální práva – zdravotní péče, vzdělání a důchody – byla víceméně zajištěna.

*****

V Energodaru v Záporožské oblasti byla zadržena podvratná skupina pěti osob, uvedla TV Kanál 1. Skládala se ze dvou odsouzených a tří příslušníků teritoriální obrany, z nichž jeden se naverboval nátlakem. Součástí skupiny byla osoba, která předtím informovala ukrajinské síly o pohybu ruských vojáků a techniky. Je zřejmé, že rezervy diverzantů v ukrajinských speciálních službách se vyčerpávají, protože nyní ohrožují své informátory, kteří by měli být pro ukrajinské speciální služby cenní. Organizátoři diverzních akcí se snaží nastražit výbušniny a zabít vojáky.

*****

Podle zástupce vedoucího oddělení ministerstva vnitra pro Záporožskou oblast Alexeje Selivanova akce ruské armády, Národní gardy a pořádkových sil v Záporožské oblasti přesvědčily většinu lidí, že ruské struktury pro ně nepředstavují žádnou hrozbu.

*****

Hlídkování čínského a ruského letectva nad Japonským mořem bylo strategické, uvádí čínské ministerstvo. Jednalo se o pravidelnou hlídku v souladu s plánem dvoustranné spolupráce mezi ozbrojenými silami na letošní rok.

*****

Katarský investiční úřad nemůže v souvislosti se situací na Ukrajině opustit ruský trh a vyčkává na posouzení své pozice v této zemi, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na investičního ředitele fondu Ahmeda Al-Hammadiho.

*****

Podle hlavní hygieničky není důvod k panice kvůli opičím neštovicím v Rusku. Je však důležité být ve střehu, upozornila Anna Popovová.

*****

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl znovu zvolen na druhé pětileté funkční období, rozhodlo o tom 75. Shromáždění (které se koná 22.-28. května).

*****

Čína varuje USA, že pokud budou v otázce Tchaj-wanu pokračovat na špatné cestě, zaplatí za to vysokou cenu. Podle Wang Wenbina má Čína naprosté sebevědomí, plné schopnosti a je připravena rozhodně omezit separatistické aktivity směřující k „nezávislosti Tchaj-wanu“.

*****

Moskva vysvětluje zpomalení operace na Ukrajině. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu je tento krok záměrný a umožňuje civilistům evakuaci.

*****

Pentagon obrátil ukrajinskou vlajku. Nejvyšší představitelé americké armády oznámili nové balíčky pomoci pro Ukrajinu pod vlajkou „neexistující země“.

*****

Německo může obnovit provoz uhelných elektráren, tvrdí média. Očekává se, že Berlín navrhne nouzový plán pro případ zastavení dodávek ruského plynu.

*****

Člen EU vysvětluje, proč je vstup Ukrajiny do EU nepravděpodobný. Podle nizozemského lídra je proti této myšlence příliš mnoho členských států.

*****

Předsedkyně Evropské komise uvedla, že země EU i nadále nakupují ruskou ropu, aby zabránili jí prodávat jinde za vyšší cenu. A to i přesto, že se zavázali k úplnému snížení energetické závislosti na Moskvě.

Vysvětlení přišlo poté, co moderátorka stanice MSNBC během pondělního rozhovoru tlačila na Ursulu von der Leyenovou, proč EU neuvalí úplné embargo. (Pozn. př.: Ta Uršulka někdy fakt dokáže pobavit.)

Vybral a přeložil roman

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.