Muž na staré fotografii je Michail Ivanovič Duda, ukrajinský nacionalista a dobrý přítel Stepana Bandery. V žilách Andrzeje Dudy koluje jeho krev, protože je jeho vnukem.

Narodil se v roce 1921 ve vesnici Soroki-Lvovskie (Lvovská oblast). Členem OUN byl od roku 1937, v roce 1939 byl vyslán na podvratný výcvik do Německa, kde v roce 1941 vstoupil do praporu Roland (spolu s Romanem Šuchevyčem) a po jeho rozpuštění sloužil v „bezpečnosti“ od října 1941 do konce roku 1942.

V řadách UPA od roku 1943. A zajímavost: na podzim 1945 – v zimě 1946 se Duda zúčastnil bojů proti Polákům. Byl také přítomen masakru na Volyni.

*****

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin uvedl, že hlavním obsahem Blinkenova projevu bylo šíření nepravdivých informací, nafukování „čínské hrozby“, vměšování se do vnitřních záležitostí Číny a pomlouvání čínské zahraniční a domácí politiky.

*****

Neutrální status poskytuje Finsku a Švédsku větší bezpečnost, než jakou jim může poskytnout nadcházející vstup do NATO, protože tato aliance představuje hrozbu pro Rusko, uvedl čínský velvyslanec ve Francii Lu Shaye.

*****

Regionální oddělení ruské FSB pro Krymskou republiku a Sevastopol rozbilo obchodní řetězec na dodávky zbraní a munice z Ukrajiny a zadrželo prodejce, dva zprostředkovatele a dva kupující, informovala v pátek tisková služba FSB.

*****

Raketový systém Bastion zasáhl během ukrajinské operace mnoho vojenských cílů. Zdroj uvedl, že systém a jeho rakety Onix skvěle potvrdily svou schopnost zasáhnout pozemní cíle v průběhu vojenské operace na Ukrajině.

*****

Rusko vyzývá USA, aby se vrátily k odbornému dialogu o nešíření zbraní hromadného ničení.

Podle velvyslanectví USA svými kroky podkopávají celosvětový program nešíření zbraní hromadného ničení.

*****

Výroky NATO o bezpečnosti v asijsko-pacifickém regionu zřejmě naznačují, že další „obranná linie“ aliance bude posunuta do Jihočínského moře, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

*****

Rusko a Čína využily svého práva veta při hlasování Rady bezpečnosti OSN o rezoluci USA o zpřísnění sankcí proti Severní Koreji, informoval zpravodaj agentury TASS.

*****

USA odhalují pohled na světový řád, v němž Rusko a Čína představují hrozby. Blinken označil Čínu za hlavní výzvu stávajícímu světovému řádu, ovšem jako hrozbu samostatně zmínil i Rusko.

*****

Omezení vývozu hnojiv z Ruska budou v případě potřeby prodloužena, říká ruský ministr zemědělství. Nyní se připravuje ke schválení nový plán.

*****

Ruská centrální banka po mimořádném zasedání podruhé v řadě snížila základní úrokovou sazbu – hned o tři procentní body, nyní na 11 %. Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku zůstávají složité, nicméně týdenní údaje podle regulátora naznačují výrazné zpomalení růstu cen. Pokračuje příliv prostředků do termínovaných rublových vkladů, zatímco úvěrová aktivita zůstává nízká. To omezuje proinflační rizika a předpokládá nutnost uvolnění měnových faktorů.

*****

Spojené státy a jejich satelity postupně zvyšují úsilí o omezení Ruska, prohlásil dnes ministr zahraničí Sergej Lavrov.

*****

Síly Doněcké republiky získaly plnou kontrolu nad Krasnym Limanem, tvrdí velitelství obrany DLR.

*****

Írán nabízí Rusku výměnný obchodní plán. Írán a Rusko možná zavedou barterový obchodní mechanismus, který by Teheránu umožnil dovážet ruské suroviny výměnou za zboží vyrobené v Íránu, uvedla v pátek televize Press TV s odvoláním na íránského ministra obchodu.

*****

Ukrajina přiznává velkou porážku. Hlavní Zelenského poradce přiznává ztrátu Limanu, hlavní ukrajinské bašty na Donbasu.

*****

Jack Dorsey ve středu odstoupil z představenstva společnosti Twitter.

*****

Londýn má novou linku metra – Elizabeth. Metro by pod městem mohlo jezdit rychlostí téměř 100 km/h. Začalo však se čtyřletým zpožděním a stálo o čtyři miliardy liber více, než se plánovalo.

„Královna“ ve žlutém (barva Q). Datum uveřejnění článku 24.05.2022 (= 17), čas 15:47 (= 17). Co nám bylo tedy vzkázáno? „Královna“ ještěrka (ta pravá) je již pod zemí? Rozumějte mrtvá.

*****

Časovaná bomba Obamova zdravotního pojištění (Obamacare) dopadne těsně před volbami do Evropského parlamentu. Demokraté v Kongresu mají před letošními volbami další starost. Dočasný program pandemické úlevy zaměřený na snížení zdravotního pojistného podle zákona o dostupné péči (ACA), známého také jako Obamacare, vyprší, pokud se demokratům nepodaří oživit návrh zákona, který finanční pomoc prodlouží i po konci roku. A to znamená uzavřít dohodu se Senátem.

*****

Velká Británie nabízí odškodnění obětem očkování zhruba 140 000 euro (3,5 mil. Kč) za poškození očkováním nebo mrtvé příbuzné. Británie, kdysi v čele očkovací kampaně, se možná probouzí. Namísto toho, aby pokračovala v popírání poškození vakcínami a odsouvala je do sféry velkých konspiračních teorií, britská vláda dokonce žádá občany, aby poškození vakcínou hlásili.

Vybral a přeložil roman


Také vám Petr Fiala připomíná Heinricha Himmlera? Říšského vůdce SS a šéfa gestapa. Nejen podobou…..

Pokud byste chtěli přispět na překlady článků a chod webu, můžete tak učinit na účet číslo: 2902118402 / 2010 (Fio banka).

Platba ze Slovenska – IBAN: SK7383300000002902118402

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.