Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Trump vezme Indii její obchodní výhody
Nové Dillí chce silné hospodářské vazby na USA. Prezident Trump se ovšem rozhodl ukončit preferenční obchodní režim pro Indii.
Nová indická vláda uvedla, že se bude snažit o silné ekonomické vazby s USA, i když se prezident Donald Trump aktuálně rozhodl, že Indii ukončí od 5. června preferenční obchodní režim. Indická vláda zatím uvedla, že se (podobně jako USA) bude držet svého národního zájmu.
Indie měla prospěch z programu GSP (všeobecný systém preferencí), který umožňoval dovoz do USA až za 5,6 mld. dolarů ročně.
[wp_ad_camp_2]
Indie se přitom předtím snažila zabránit tomu, aby ji USA ze seznamu preferencí odstranily. Tah USA přišel neočekávané a ihned poté, co se Naréndra Módí stal znovu premiérem.
USA byly údajně rozčíleny tím, jak Indie zpřísňovala regulace, které podporovaly domácí firmy. Především pravidla e-commerce prý poškodily firmy Amazon a Walmart.
Trump uvedl, že nedostal záruky, že Indie poskytne USA spravedlivý a rovný přístup na své trhy. 24 členů Kongresu se postavilo proti a požadovalo, aby Trump preferenční režim pro Indii nerušil.
zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Postupem času stále více zemí světa se snaží o to, aby preferovaly vlastní výrobu a tedy ekonomiku před pouhým dovozem cizích výrobků ze zahraničí (až na ČR, kde to naše vlády ne a ne pochopit). Proto např. uvalují na dovážené výrobky, jejichž obdobu samy doma vyrábějí, dodatečná či navýšená cla s cílem podpořit vlastní výrobu a efekty z ní. Na druhé straně jsou ale některé z těchto zemí dlouhodobě navyklé využívat výhod systému preferencí. Důsledky toho se pak přesouvají na země, které k nim své výrobky primárně exportují. V daném případě na USA, jehož výsledkem je nutně nerovnovážná obchodní bilance USA. Tato situace si časem nepochybně vyžádá celkovou rekonstrukci mezinárodních obchodních vztahů a celní politiky.