Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Nákup amerických vrtulníků z nás udělal cíl pro preventivní úder
Námořní dobrodružství AČR mají relativně dlouhou tradici. Hovořím o AČR, nikoliv legiích a jejich lodích, ani o říčních lodích, sloužících v ČSLA, píše na Facebooku Jaroslav Štefec.
[wp_ad_camp_2]
O něco později, kolem roku 1996, byl na MO naprosto seriózně zkoumán projekt nákupu vysloužilé vojenské ponorky projektu 641 (v kódu NATO Foxtrot) od polského námořnictva. Jistá obchodní firma potřebovala zajistit doprovod námořních lodí, převážejících náklady jí překupovaných zbraní na volném moři vojenskou lodí. A AČR jí mohla tuto službu vlastní ponorkou poskytovat podstatně levněji, než námořnictva armád jiných zemí. Ani tohle se naštěstí nepovedlo.
Jak to ale vypadá, tomu poslednímu „námořnímu“ ataku se už asi nevyhneme. Spojené státy se rozhodly z celkem průhledných důvodů prodat nám tucet vrtulníků firmy Bell, z toho 8 víceúčelových UH-1Y Venom a jako třešničku 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vše bratru za 14,5 miliardy korun. Slevili, údajně. Původně chtěli 19 miliard korun. Zřejmě mají dobrá srdce.
[wp_ad_camp_2]
Bell UH-1Y Venom je dvoumotorový víceúčelový vrtulník firmy Bell, vyvinutý speciálně pro americkou námořní pěchotu. Je tedy deklarativně „víceúčelový“, jak požaduje AČR, ale jeho „víceúčelovost“ se týká výhradně možností použití jako podpůrného vrtulníku v globálních misích US Navy. Rozhodně ne „víceúčelovosti“ ve smyslu požadavků na víceúčelové vrtulníky ozbrojených sil ČR. Ryze suchozemských, nedisponujících jinými plavidly než několika gumovými čluny a (snad, ale nevím to jistě) i několika čluny v soupravách ženijních pontonových mostních souprav.
Nemajíce námořnictvo, k čemu nám budou tyto de facto jinak než ve vojenských zahraničních misích nevyužitelné stroje? Na rovinu – naprosto na nic. Žádná pomoc při záplavách, žádné evakuace, žádná státní záchranná služba. Proč je tedy bude chudá ČR, bez imperiálních choutek, navíc člen EU, nakupovat jako jediný stát mimo USA? Na to je velmi jednoduchá odpověď. Americká armáda potřebuje zřídit ve východní Evropě velkou a dobře personálně a materiálně zajištěnou logistickou základnu pro opravy těchto strojů, zahrnující rovněž sklady náhradních dílů. Pokud možno za peníze hostitelské země. A pár v americkém sylu vycvičených maníků a 8 záložních strojů, jejichž nákup a údržbu bude platit někdo jiný než US Navy, se rozhodně také hodí.
[wp_ad_camp_2]
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
z penez chudých vdov a sirotku, fuj ze se nestydí…
Prodali své terče vjedcům.
Pre čítajúcich.
„Obrovský“ štát Slovenský naozaj „potrebuje“ proti „Agresorovi ruskému “ takéto zázraky.
https://www.armadninoviny.cz/smlouva-na-nakup-slovenskych-stihacek-f-16.html
Sme v p..deli a máme na to…
Radšej byť v ri.i,ako v NATO.
Chorý Slovenský gumenný mozog alebo „Zbohom zdravý rozum“
Rozhodujúce že sme na muške by bolo najskorej to, či je tu nejaký americký radar (ani neviem či niekde nejaký je)
U nás je to podobné, ale si myslím, či sa kúpia ruské alebo USA je jedno. Sme v NATO a to je rozhodujúce, že sme na muške.