Námořní dobrodružství AČR mají relativně dlouhou tradici. Hovořím o AČR, nikoliv legiích a jejich lodích, ani o říčních lodích, sloužících v ČSLA, píše na Facebooku Jaroslav Štefec.

Kdysi dávno, kolem roku 1995, se mezi zasvěcenými tradoval vtip, že Česká republika zakoupí pro svou armádu prostřednictvím tehdejšího náměstka MO, jistého Kalouska, letadlovou loď, kterou bude provozovat na Orlíku. To souviselo s úvahami nakoupit pro AČR námořní verze letounů F-18. Po vzoru Švýcarska, s pomocí švýcarských krajanů. Naštěstí z tohoto projektu sešlo a Jaroslav Štefec pokračuje.

[wp_ad_camp_2]

O něco později, kolem roku 1996, byl na MO naprosto seriózně zkoumán projekt nákupu vysloužilé vojenské ponorky projektu 641 (v kódu NATO Foxtrot) od polského námořnictva. Jistá obchodní firma potřebovala zajistit doprovod námořních lodí, převážejících náklady jí překupovaných zbraní na volném moři vojenskou lodí. A AČR jí mohla tuto službu vlastní ponorkou poskytovat podstatně levněji, než námořnictva armád jiných zemí. Ani tohle se naštěstí nepovedlo.

Ještě o něco později, v roce 2008, obdržela česká ministryně obrany, víceméně vtipně přezdívaná „Krvavá Vlasta“, od svého albánského protějšku dar. Vpravdě danajský. Skutečnou sovětskou ponorku projektu 613 Whiskey z roku 1954. Ponorka měla být dopravena z Albánie do Prahy s cílem vybudovat z ní muzeum studené války. I z tohoto sice šíleného, ale reálně připravovaného projektu, který mělo opět (jak jinak) hradit MO ČR ze svého chudičkého rozpočtu, díky Bohu sešlo.

Jak to ale vypadá, tomu poslednímu „námořnímu“ ataku se už asi nevyhneme. Spojené státy se rozhodly z celkem průhledných důvodů prodat nám tucet vrtulníků firmy Bell, z toho 8 víceúčelových UH-1Y Venom a jako třešničku 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vše bratru za 14,5 miliardy korun. Slevili, údajně. Původně chtěli 19 miliard korun. Zřejmě mají dobrá srdce.

[wp_ad_camp_2]

Bell UH-1Y Venom je dvoumotorový víceúčelový vrtulník firmy Bell, vyvinutý speciálně pro americkou námořní pěchotu. Je tedy deklarativně „víceúčelový“, jak požaduje AČR, ale jeho „víceúčelovost“ se týká výhradně možností použití jako podpůrného vrtulníku v globálních misích US Navy. Rozhodně ne „víceúčelovosti“ ve smyslu požadavků na víceúčelové vrtulníky ozbrojených sil ČR. Ryze suchozemských, nedisponujících jinými plavidly než několika gumovými čluny a (snad, ale nevím to jistě) i několika čluny v soupravách ženijních pontonových mostních souprav.

Nemajíce námořnictvo, k čemu nám budou tyto de facto jinak než ve vojenských zahraničních misích nevyužitelné stroje? Na rovinu – naprosto na nic. Žádná pomoc při záplavách, žádné evakuace, žádná státní záchranná služba. Proč je tedy bude chudá ČR, bez imperiálních choutek, navíc člen EU, nakupovat jako jediný stát mimo USA? Na to je velmi jednoduchá odpověď. Americká armáda potřebuje zřídit ve východní Evropě velkou a dobře personálně a materiálně zajištěnou logistickou základnu pro opravy těchto strojů, zahrnující rovněž sklady náhradních dílů. Pokud možno za peníze hostitelské země. A pár v americkém sylu vycvičených maníků a 8 záložních strojů, jejichž nákup a údržbu bude platit někdo jiný než US Navy, se rozhodně také hodí.

[wp_ad_camp_2]

 
Nákup vrtulníků jako příklad českého vlezdoprdelismu?
Proto ten obrovský politický tlak, proto využití metod hybridní války proti „spojenci“ v rámci NATO. Kde se vzalo Čapí hnízdo? A Milion chvilek pro demokracii? A mediální útoky proti AB ze strany ČT, Proč vše začalo utichat v okamžiku, kdy do té doby vzdorující Andrej Babiš „kývl“ přímo americkému prezidentovi na nákup vrtulníků?
To jsou naprosto legitimní otázky, které musíme jako občané klást. Protože se nás to přímo dotýká. Ať už tím, že tímto rozhodnutím získáváme jako ČR „privilegium“ to všechno zaplatit, tak tím, že se podobná „unikátní“ základna stává prakticky automaticky cílem pro preventivní úder. A Pražáci se mohou jen modlit, aby nebyl jaderný. LOM je totiž na území Prahy 10, končí komentář na svém Facebooku Jaroslav Štefec.
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.