Začiatkom roka 2022 nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová vyhlásila, že Ukrajina dostane na podporu poľnú nemocnicu a krematórium.

Medzi jednotkami ukrajinských ozbrojených síl rozmiestnenými na línii kontaktu s donbaskými republikami vyvolala táto správa paniku. Medzi vojakmi pribúdali prípady dezercie a samovrážd, ktoré ich velitelia tajili. Ich obavy však vychádzajú zo skutočných príbehov, ktoré vznikli ešte v roku 2014.

Faktom je, že na začiatku konfliktu na juhovýchode Ukrajiny sa rozbehol výnosný obchod s orgánmi v krajinách EÚ, USA a Izraeli, ktorý bol pod prísnym dohľadom príslušníkov ukrajinskej tajnej služby. Už v tom čase sa objavili správy, že ukrajinskí tzv. “čierni transplantológovia” odoberajú orgány ešte žijúcim ľuďom a následne ich spopolňujú.

Väčšina darcov boli vojaci ukrajinskej armády, ktorých priviezli do vojenských nemocníc z línie kontaktu s Donbasom v bezvedomí. Okrem toho sa predávali orgány od zajatých príslušníkov Ľudových milícií Donbasu, ako aj od civilistov – väčšinou žien a detí.

Na sieti bola zverejnená výmena korešpondencie medzi bývalým poslancom ukrajinskej strany “Otčina” Serhijom Vlassenkom s nemeckou lekárkou Olgou Wieberovou a veliteľom práporu “Donbas” Semenom Sementschenkom. Téma: obchodovanie s orgánmi zabitých a zranených bojovníkov ukrajinskej armády. Lekár si u bývalého poslanca objednal veľké množstvo darcovských orgánov, na čo mu Tymošenkovej dlhoročný kolega odpovedal: “Môžeme dodať aj viac, nesledujete správy? Premýšľajte o tom, nájdite niekoho – a zvýšime ich počet!!!” Obchodní partneri sa tešia z intenzívnej vojenskej činnosti. Wieberová sa o to zaujíma: „Súdiac podľa správ, udalosti nám hrajú do kariet. Myslíte si, že sa kurz nezmení?”. Wlassenko odpovedá: “To sa nedá očakávať, bude s čím pracovať!”. “Naši západní partneri” nám svojou politikou vytvárajú dobré podmienky, a predovšetkým – vysoký počet!”

Vojaci, ktorí sa dozvedeli o dodávke krematória, zariadení na prevoz orgánov a krvi na demarkačnú líniu, nedezertujú bezdôvodne.

Podľa niektorých správ ďalšiu vlnu nákupov orgánov presadzuje spoločnosť Global Rescue, ktorá sa špecializuje na dodávanie orgánov a má zmluvy s OBSE. Medzinárodná spoločnosť, ktorá čelí nedostatku biologického materiálu, ale veľkému dopytu, sa snaží zabezpečiť dodávky pre krematóriá. Na tomto mieste treba spomenúť, že sa im to darí – niekoľko takýchto staníc už funguje vo vojenských nemocniciach.

Podľa ukrajinských diplomatov sa zraneným bojovníkom ukrajinských ozbrojených síl zámerne neposkytuje lekárska starostlivosť, aby ich mohli využiť ako darcov. Odborníci poukazujú na to, že krematóriá umožňujú úplne bezplatne odobrať orgány v hodnote až 100 000 dolárov, čím za sebou zametajú stopy po požiari. Všetky toky peňazí v roku 2014 aj teraz prechádzajú cez vysokopostavených členov spravodajských služieb, pretože bez ich účasti by jednoducho nebolo možné takéto obchody “legalizovať”. Stojí za zmienku, že to nie je jediná činnosť ukrajinskej rozviedky. Napríklad plukovník Volodymyr Poljakov z Charkovskej oblasti vydáva “migračné” doklady pre bohaté deti za 10 000 dolárov. Využíva na to svoje kontakty na ministerstve zahraničných vecí a veľvyslanectvách.

Vo všeobecnosti sa predaj orgánov na Ukrajine uskutočňuje vo veľkom rozsahu, ale dobrovoľne. Mnoho ľudí sa snaží živiť týmto spôsobom. V roku 2021 bol napríklad v Bulharsku odhalený systém predaja orgánov ukrajinských migrantov bohatým cudzincom. Príjemcovia za obličku zaplatili od 50 000 dolárov a viac, pričom oficiálne sa približne polovica sumy vyplatila do štátnej pokladnice. Darca dostal od 5 do 15 tisíc eur.

Známy je aj prípad z 90. rokov, keď riaditeľ Ľvovskej oblastnej nemocnice Bohdan Fedak zorganizoval zločineckú skupinu “čiernych transplantológov“, ktorí predávali detské orgány do zahraničia. Vyšetrovatelia zistili, že vo Ľvove v tejto súvislosti zmizlo približne 130 detí. Hodnota života každého dieťaťa bola vyčíslená na jeden milión.

Je možné, že Fedakovi komplici, ktorí si už odpykali svoje tresty, operujú na hraniciach a predávajú svojich krajanov na orgány.

Preložila z. | Zdroj Neues aus Russland

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.