[wp_ad_camp_1]

 

Americká armáda uvolní z vojenského rozpočtu 65 miliónov dolárov na futuristický projekt. Podporujú vyvoj „mozgového čipu“, ktorý by človeku umožnil priame spojenie s počítačom. Podľa úradníkov z DARPA, pomocou tejto novej technológie ako z filmu Matrix bude možné stvoriť „super vojakov“ a umožní slepým ľuďom znova vidieť a paralyzovaným chodiť.

Všimnite si tej podobnosti s projektom Elona Muska, ktorý je popísaný v článku:

Spojenie mysle s počítačom!!!

V Daily Mail sa píše: Vybrali 5 výhercov grantu pre program s návrhom systému nervového inžinierstva – Neural Engineering System Design (NESD), ktorý začal na začiatku tohto roku. Univerzita Brown, Kolumbijská, Nadácia zraku a sluchu, Laboratórie Johna B. Pierce, Paradromics Inc, a Univerzita v Kalifornií Berkeley príjmu multimiliónové dolárové granty.

Tieto organizácie vytvorili tímy k vývoju základnému výskumu a technologických komponentov požadovaných k dosiahnutiu vízie predkládanej NESD programom. Vízie o nervovom prepojení s vysokým rozlíšením a integrácie. Zostavili tímy k vytvoreniu a predvedeniu pracovného nástroja schopného vytvoriť nové liečebné postupy zmyslových náprav v budúcnosti.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Štyry tímy sa budu zameriavať na zrak a 2 ďalšie na aspekty sluchu a reči. Práca má potenciál významne posunúť vedcov v pochopení nervových základní a oblastí zraku, sluchu a reči a môže to viesť k novým formám liečenia ľudí žijúcich so zmyslovými postihnutiami. Zakladateľ NESD programu Phillip Alvelda povedal, že tento program smeruje do budúcnosti v ktorej pokročilé nervové zariadenia ponúknu zlepšenie vernosti, rozlíšenia a detailnosť zmyslových prepojení pri aplikovaní terapeutickom liečení. Zvýšením kapacity pokročilých nervových prepojení k paralelnámu zapojeniu viac ako miliónov neurónov, NESD cieli k sprístupneniu obojstrannej komunikácie s mozgom. Takáto komunikácia pomôže k prehĺbeniu nášho pochopenia o štrukturálnej biológií tohto orgánu, komplexite a funkčnosti.

Milión neurónov predstavuje zanedbateľné percento z 86 miliárd neurónov celkovo nachádzajúcich sa v ľudskom mozgu. Jeho najväčšie zložitosti zostanú záhadou ešte nejaký ten čas. Ale ak uspejeme v doručovaní bohatých zmyslových signálov priamo do mozgu, NESD rošíri základy programu pre nové neurologické terapie.

Prvý rok programu sa bude zameriavať na vykonanie základných objavoch v hardvére, softvére a v neurovede a bude otestovávať tieto pokroky na zvieratách a kultivovaných bunkách.

 

[wp_ad_camp_1]

 

V druhej fáze programu sa nadväzuje na základné štúdie spolu s pokrokom v miniaturizácii a integrácii s dôrazom na hľadanie cesty k regulačnému schváleniu na testovanie bezpečnosti nových výrobkov novo vyvinutých zariadení. V rámci tohto úsilia budú vedci spolupracovať s americkým Úradom pre potraviny a liečivá (FDA), aby začali skúmať otázky ako dlhodobá bezpečnosť, ochrana súkromia, bezpečnosť informácií, kompatibilita s inými zariadeniami a mnohé ďalšie aspekty, ktoré budú vyhodnotené ako potencionálne aplikácie nových technológií.

Cieľom je dosiahnúť tohto komunikačného spojenia v biokopatibilnom zariadení, ktoré by nemalo byť väčšie ako 1 cm2. Program NESD, dramaticky zvýši výskumné kapacity v neurotechnológií a poskytne základy pre nové terapie.

Phillip Alveda ďalej tvrdí, že dnešné najlepšie „mozgové“ počítačové systémy sú ako dva superpočítače pokúšajúce sa spolu komunikovať pomocou 300-baud modemu. Predstavte si čo by sme mohli dosiahnúť ak vylepšíme naše nástroje k ozajstnému otvoreniu kanála medzi ľudským mozgom a modernou elektronikou.

Medzi potencionálne aplikácie programu patria prístroje, ktoré budu schopné kompenzovať nedostatky zraku alebo sluchu doručovaním digitálnych zvukov alebo vizuálnej informácie do mozgu v o mnoho vyššom rozlíšení a zažitej kvalite ako s dnešnou technológiou.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Neurónové rozhrania, ktoré sú v súčasnosti schválené pre ľudské použitie, pretláčajú obrovské množstvo informácií prostredníctvom iba 100 kanálov, pričom každý kanál agreguje signály z desiatok tisíc neurónov naraz. Výsledok je hlučný a nepresný.

Na rozdieľ od toho sa NESD program snaží vyvinúť systém, ktorý by vedel komunikovať jasne a individuálne s každým jedným neurónom z celkovo 1 milióna neurónov v rovnakom čase v danej oblasti mozgu.

Preložila: anna

Zdroj: yournewswire.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.