elgičanům začali zdarma rozdávat tablety s jodem pro případ jaderné katastrofy

Podle Belgické farmaceutické asociace, každý z obyvatel království může přijít do lékárny a požádat o lék, který dokáže podpořit organismus při možném radiačním zásahu. S tím počítá dokument o plánu jaderné bezpečnosti, který vypracovalo Ministerstvo vnitra.

[wp_ad_camp_2]

Dokument zvětšil rozsah potenciální jaderné katastrofy. Dříve byly tablety poskytnuty všem Belgičanům, kteří bydleli 20 kilometrů od atomových stanic. Teď zásoby jodu má mít kdokoliv, kdo se nachází v rozsahu stovky kilometrů. Fakticky jde o celé obyvatelstvo Belgického království.Po havárii japonské atomové stanice Fukušima v roce 2011 se Brusel rozhodl uzavřít všechny atomové stanice do roku 2025. Na území země je sedm jaderných reaktorů, dalších 25 se nachází v sousedních zemích v dosahu 200 kilometrů.

Dosud nejvážnějším incidentem v Belgii  bylo vhazování radioaktivního jodu do atmosféry ve městě Fleurus před deseti lety. Loni na místních atomových stanicích došlo k sedmi menším incidentům. Nicméně vláda nevylučuje riziko rozsáhlé jaderné katastrofy.

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.