;

elgičanům začali zdarma rozdávat tablety s jodem pro případ jaderné katastrofy

Podle Belgické farmaceutické asociace, každý z obyvatel království může přijít do lékárny a požádat o lék, který dokáže podpořit organismus při možném radiačním zásahu. S tím počítá dokument o plánu jaderné bezpečnosti, který vypracovalo Ministerstvo vnitra.

Dokument zvětšil rozsah potenciální jaderné katastrofy. Dříve byly tablety poskytnuty všem Belgičanům, kteří bydleli 20 kilometrů od atomových stanic. Teď zásoby jodu má mít kdokoliv, kdo se nachází v rozsahu stovky kilometrů. Fakticky jde o celé obyvatelstvo Belgického království.Po havárii japonské atomové stanice Fukušima v roce 2011 se Brusel rozhodl uzavřít všechny atomové stanice do roku 2025. Na území země je sedm jaderných reaktorů, dalších 25 se nachází v sousedních zemích v dosahu 200 kilometrů.

Dosud nejvážnějším incidentem v Belgii  bylo vhazování radioaktivního jodu do atmosféry ve městě Fleurus před deseti lety. Loni na místních atomových stanicích došlo k sedmi menším incidentům. Nicméně vláda nevylučuje riziko rozsáhlé jaderné katastrofy.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.