Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

 • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

Biden vyvíjel nátlak na afghánského prezidenta, aby vytvořil zdání, že Táliban nevyhrává bez ohledu na to, jestli je to pravda

Prezident Biden vystoupil před americkým lidem a pokusil se vysvětlit, proč byli Američané staženi z Afghánistánu.

S vážnou tváří napůl křičel na Američany o „mimořádném úspěchu“ evakuačního úsilí  – což bylo hodnocení, které se zdálo být zcela v rozporu s realitou. Poté zveřejnil zvláštní statistiky: USA úspěšně evakuovaly 90% Američanů, kteří chtěli opustit Kábul a Biden slíbil, že udělá všechno, co je v jeho silách, aby pomohl těm, kteří tam zůstali.

Ale právě když prezident Biden přednášel svoji připravenou řeč, agentura Reuters v tichosti zveřejnila uniklý přepis jeho posledního rozhovoru s Ashrafem Ghanim, který proběhl na konci července. Přepis hovoru nabízí realističtější obrázek Bidenovy administrativy, která stále tlačila na Afghánce, aby se zaměřili na nepodstatný strategický posun a aby předstírali, že něco dělají tváří v tvář porážce Tálibanu.

O několik týdnů později uprchl afghánský prezident z Kábulu s pytli plnými ukradených peněz těsně předtím, než Taliban obklíčil město. Nyní se pravděpodobně skrývá ve Spojených arabských emirátech.

Ačkoli si Biden asi uvědomoval, že situace na místě vypadala neradostně, požadoval, aby Ghani vytvořil pro novináře a mezinárodní společenství „jiný obrázek situace, ať už pravdivý nebo lživý“.

„Nemusím vám připomínat, že celý svět a některé části Afghánistánu vnímají, že boj proti Tálibanu neprobíhá dobře,“ řekl Biden. „A je potřeba, ať už je to pravda nebo ne, je potřeba vytvořit o situaci jiný obrázek.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Biden řekl Ghanimu, že pokud by prominentní političtí představitelé Afghánistánu uspořádali společně tiskovou konferenci a podpořili novou vojenskou strategii, „došlo by ke změně vnímání a to je podle mě velká změna“.

Je také jasné, že Biden věděl, že je jen otázkou času, kdy Táliban dokončí ovládnutí země. Jeho hlavním cílem bylo zajistit, aby Ghani zvládl porážku afghánské armády s co nejmenší ostudou.

I když Biden pravděpodobně věděl, že dojde ke zveřejnění detailů z jeho posledního hovoru s Ghanim, znovu prohlásil, že nikdo nemohl předvídat rychlý postup Tálibanu.

Během rozhovoru afghánský prezident prosil Bidena o větší leteckou podporu a o zvýšení platu pro afghánské vojáky, kterým plat po dobu deseti let nebyl zvýšen. Biden odpovídal většinou otřepanými frázemi.

„Budeme i nadále usilovně bojovat diplomaticky, politicky, ekonomicky, abychom zajistili, že vaše vláda nejen že přežije, ale bude sílit a růst,“ uvedl Biden.

V době, kdy spolu tito lídři hovořili dne 23. července, zhruba 23 dní před pádem Kábulu, povstalci Tálibanu ovládali zhruba polovinu okresních center Afghánistánu a situace v zemi se rychle zhoršovala. Tehdy Biden trval na tom, že pád Afghánistánu do rukou Tálibanu není nevyhnutelný.

Ačkoli situace v Afghánistánu už byla zoufalá a americké síly stahovaly leteckou podporu, Biden pokračoval v nátlaku na Ghaniho, aby uspořádal tiskovou konferenci za účelem vyhlášení nové vojenské „strategie“, což mělo ve skutečnosti jen vylepšit jeho image.

„Opravdu si myslím, a nevím, jestli si to uvědomujete, že celý svět vnímá situaci jako beznadějnou. Tak to ale není, ne nutně, nicméně žádám vás, abyste zvážili shromáždění všech od [bývalého viceprezidenta Abdula Rašída] Dostuma po [bývalého prezidenta Hamida] Karzaje a ostatních,“ uvedl.

„Pokud se tam postaví a prohlásí, že podporují strategii, kterou jste sestavili a svěří vedení válečníkovi, vojákovi, Khanovi, který bude odpovědný za provedení této strategie, tak to změní vnímání situace a myslím, že to bude obrovská změna.“

Ghani odpověděl, že Afghánistán čelí nejen Tálibanu, ale i jeho zahraničním podporovatelům.

„Čelíme totální invazi Tálibanu, který je podporován pákistánským plánováním a logistikou a nejméně deseti až patnácti tisíci mezinárodních teroristů, převážně Pákistánců, kteří se akce účastní.“

Jinými slovy, problém porážky Tálibanu neměl být vyřešen tiskovou konferencí. A nová „strategie“ opustit venkov a tím ochránit populační centra byla skutečně posledním možným postupem, protože Táliban ovládl venkovské oblasti.

Podstatné je následující: Prezident Biden dobře věděl, že rozpuštění afghánské vlády a rychlý triumf Tálibanu jsou nevyhnutelné, ale byl tak zaneprázdněn vytvářením dobrého dojmu, že se zapomněl soustředit na plánování závěrečných fází stažení Američanů, ačkoliv se zdálo, že věří svým vlastním nesmyslům o změně strategie.

Přeložila hanka | Zdroj: Zero Hedge

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál