Na čínském černém trhu se rozmohl prodej novorozenců pod záminkou adopce. Jednu z organizací obchodujících s dětmi odhalil po ročním dobrovolném tajném vyšetřování jeden civilista.

Podle čínských státních digitálních novin The Paper sehrál civilista v boji proti obchodování s lidmi rozhodující roli. Zhengyi Shangguan se připojila ke skupině WeChat zabývající se obchodováním s dětmi v předstírání za neplodnou ženu, která touží po dceři. Po delší práci v utajení si Shangguan postupně získala důvěru prostředníka a později byla považována za vhodného kupce.

Ve skupině WeChat bylo asi 100 členů, kteří se skládali z lidí z různých měst a provincií Číny. Vzhledem k citlivému rozpoznávání slovní zásoby WeChatu se skupina často rozpadá a znovu sestavuje. Noví členové musí jasně uvést své potřeby, jinak jsou z chatovací skupiny odstraněni.

Shangguan dokázala identifikovat zašifrované výrazy, které skupina používá, aby se vyhnula detekci slovní zásoby. Například slangový výraz „bao“ představuje „dítě“. Anglické písmeno „S“ představuje „odeslání k adopci“ a „L“ představuje „přijetí adopce“. Dvě anglická písmena odpovídala prodeji a nákupu.

Dne 11. června obdržela Shangguan na WeChat zašifrovanou zprávu, která naznačovala, že bude k dispozici holčička, a následoval telefonický rozhovor. Osoba, která Shangguan oslovila, byla paní Ču (Zhu), jedna z údajných organizátorek.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ču uvedla, že holčička by se měla narodit v nemocnici kolem 20. července a její cena by měla být 17 000 amerických dolarů. Poté se zaručila za zdraví dítěte s čistou genetickou anamnézou a nabídla, že bude u celého porodu. Aby rozptýlila další obavy kupujících, navrhla Ču také, že platba může být provedena v den porodu, ale přijímána bude pouze hotovost.

Kromě toho Ču opakovaně uvedla, že rodný list se nedoporučuje, protože jej lze snadno získat dodatečně. Pokud by však byl rodný list vyžádán, bylo by třeba zaplatit dalších 6 000 USD. Vysvětlila, že získání rodného listu v době porodu by vyžadovalo, aby rodička použila k registraci dítěte totožnost kupujícího, což není ideální, protože pokud rodička ví, kdo je kupující, může se v budoucnu rozhodnout své dítě hledat. Podle Ču by bylo znepokojující vědět, že by rodička mohla své dítě jednoho dne najít.

Po důkladné komunikaci se Shangguan dozvěděla celý průběh porodu a podrobnosti transakce: Těhotná žena je obvykle ráno přijata na porodní sál nemocnice. Následující tři dny se o novorozence starají sestry a vyšetřují ho na nemoci a vady. Po ukončení vyšetření je dítě připraveno k propuštění. Při propuštění předají sestry dítě přímo Ču. Po obdržení platby pak Ču předá dítě kupujícímu spolu s „dopisem o souhlasu s adopcí“ podepsaným rodičkou – tím je transakce dokončena.

Zdálo se, že Ču se při svých operacích orientuje na detaily, a dokonce kupujícímu předem poskytla tipy. Navrhla, že nejlepší je předstírat těhotenství několik měsíců před uskutečněním transakce. Jinak by se přátelé a sousedé mohli ptát, když se dítě náhle objeví. „Pokud se to neudělá správně, může to vrhnout stín na budoucnost dítěte,“ uvedla Ču podle novin Sina.

Aby zajistila hladký průběh operace, Ču tvrdila, že má konexe v místních nemocnicích a že lékaři a sestry většinou přivírají oči. „Musíte utratit to, co musíte, aby věci fungovaly,“ dodala Ču a naznačila, že na operaci se podílí i další personál.

Ču tvrdila, že vystudovala magisterské studium a formálně byla učitelkou. Poté, co se znovu vdala, nemohla otěhotnět a vydala se na svou desetiletou cestu za dítětem a náhodou se dostala do byznysu obchodování s lidmi. Zprostředkovatel ve skupině WeChat jí jednou pomohl získat náhradní matku a oba se stali partnery.

Přeložila tereza | Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.