Sir Jon Cunliffe přirovnává nebezpečí ke krachu v roce 2008 a volá po tvrdé regulaci kryptoměn

Vysoce postavený politický činitel z Bank of England varoval, že digitální měny, jako je bitcoin, by mohly vyvolat finanční zhroucení, pokud vlády nepokročí s tvrdými regulacemi.

Náměstek guvernéra Sir Jon Cunliffe připodobnil růst kryptoměn ke spirálovité hodnotě amerických rizikových hypoték před finanční krizí v roce 2008 a prohlásil, že existuje nebezpečí, že finančními trhy by mohla za několik let otřást událost podobného rozsahu.

Bitcoin a jeho nejbližší rival, Ethereum, jehož hodnota se počátkem tohoto roku propadla, se však vzpamatoval a dosáhl nejvyšších hodnot. Ještě před pěti lety měl jediný bitcoin hodnotu kolem 700 dolarů (15,4 tisíce korun) ve srovnání s dnešními 56 000 dolary (jedním a čtvrt milionem korun). Hodnota Etherea se od července téměř zdvojnásobila na 3 500 dolarů.

Cunliffe hrál v posledních letech ústřední roli při monitorování kryptoměn jako poradce Rady pro finanční stabilitu skupiny G20 a Banky pro mezinárodní vypořádání se sídlem v Ženevě, zastřešujícího poradního orgánu centrálních bank.

Je to vysoce respektovaný bývalý mandarín z Whitehallu s kontakty v politických kruzích a kruzích centrálních bank, jehož varování pravděpodobně upoutá pozornost vysokých úředníků ministerstva financí ve Velké Británii, Washingtonu a Tokiu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hodnota mincí kryptoměn vzrostla letos asi o 200 %, z necelých 800 miliard dolarů na 2,3 bilionu dolarů, přičemž před pěti lety vzrůstala z 16 miliard dolarů.

Cunliffe uvedl, že finanční odvětví je sice robustnější než v roce 2008 a že vlády by se měly mít na pozoru před přehnanými reakcemi na finanční inovace, existují však důvody k obavám, aby obchodníci nepoužívali digitální měny, které by se přes noc mohly stát bezcennými.

„Na 2,3 bilionu dolarů je samozřejmě třeba pohlížet v kontextu globální finanční soustavy v objemu 250 bilionů dolarů. Jak nám ale ukázala finanční krize, nemusíte zodpovídat za velkou část finančního sektoru, abyste vyvolali problémy v oblasti finanční stability – rizikové hypotéky byly v roce 2008 oceněny na zhruba 1,2 bilionu dolarů,“ řekl Cunliffe.

Spekulace o rizikových hypotékách v USA byly poháněny nízkopříjmovými domácnostmi využívajícími hypotéky s ultra nízkými úrokovými sazbami.

Cunliffe řekl, že existují důkazy, že spekulanti si začínají půjčovat peníze na nákup kryptografických aktiv, což zvyšuje riziko krachu infikujícího širší finanční soustavu.

V současné době průzkumy naznačovaly, že výdaje na kryptoměny byly podpořeny jen asi 40 miliardami vypůjčených prostředků. Existují však důkazy, že obchodníci stále více spekulují na budoucí hodnotu digitálních měn.

Řekl, že obchodníci na chicagské burze Mercantile denně zpracovávají nákupy kryptoměn ve výši 2 miliard dolarů a popularita obchodování s futures přitahuje hedgeové fondy a další spekulanty.

„Podstatná část těchto aktiv nemá žádnou vnitřní hodnotu a je zranitelná velkými cenovými korekcemi. Kryptosvět se začíná připojovat k tradičnímu finančnímu systému a jsme svědky vzniku pákových hráčů. A co je zásadní, děje se to ve značně neregulovaném prostoru,“ řekl Cunliffe.

„Rizika finanční stability jsou v současné době poměrně omezená, ale mohla by velmi rychle narůst, pokud se tato oblast bude, jak očekávám, nadále rozvíjet a rozšiřovat. Do jaké velikosti by tato rizika narůst, bude z nemalé části záviset na povaze a rychlosti reakce regulačních a dozorčích orgánů,“ dodal.

Narůstal také rozpor mezi potřebou vypracovat standardy v rámci „namáhavého a pečlivého procesu“ a rychlým růstem digitálního obchodování.

Cunliffe uvedl, že vypracování pokynů orgány, které regulují globální finanční trhy, trvalo dva roky, během nichž se obchodní platformy pro digitální měny šestnáctkrát rozšířily.

Přeložila jena | Zdroj: The Guardian

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.