Dávejte dobrý pozor na slova prezidenta Trumpa. Jak Q rád říkává „Future proves past“.

Dnes bych rád Američany informoval o několika nových krocích, které podnikáme v rámci našeho úsilí v boji proti koronaviru a jeho konečnému zničení.

Pracujeme na tom velmi tvrdě. Dosáhli jsme obrovského pokroku. Když porovnáte, co jsme udělali v porovnání s jinými oblastmi světa, je to docela neuvěřitelné. Hodně to souvisí s včasným vyhodnocením situace a uzavřením hranic.

Jak víte, Evropa byla právě teď označena za horkou zónu a my jsme jí své hranice včas uzavřeli. Možná díky talentu nebo díky štěstí, říkejte tomu, jak chcete. Společným úsilím a národním odhodláním však hrozbu viru překonáme.

Ve středu večer jsem také na radu našich lékařů, kteří odvedli obrovský kus práce, a my si toho velmi vážíme, oznámil, že pozastavujeme vstup do Spojených států cizincům, kteří byli v posledních 14 dnech v Evropě. Občané, rezidenti, naše rodiny a všechny rodiny, které se vracejí z Evropy, budou po dobu 14 dnů podrobeny mimořádné kontrole a také izolaci.

Jak dnes potvrdila Světová zdravotnická organizace, mnohé z toho, co – co jsme řekli, bylo stoprocentně správné, včetně uzavření hranic Evropě. Stejně jako naše dřívější velmi agresivní kroky vůči Číně, i toto opatření zachrání nespočet životů. Oceňuji, že řada lidí za mnou – ehm, řada lidí za mnou – již řekla, že to brzké uzavření hranic zachránilo spoustu životů.  Ale to je jen začátek toho, co skutečně děláme, a nyní jsme v nové fázi.

Dlouho jsme se museli potýkat s několika velmi zastaralými předpisy. Za určitých okolností fungovaly, ale ne za masových. Byly tu velmi dlouho a my je nyní bouráme. Jsou velmi dobře použitelné pro určité případy, ale ne pro tuto situaci.

Abychom v tomto úsilí mohli uplatnit plnou sílu federální vlády, oficiálně vyhlašuji stav národní nouze. Dvě velmi zásadní slova. Opatření, které přijímám, otevře přístup až k 50 miliardám dolarů, což je velmi důležité – znamená to velké množství peněz pro státy a teritoria a obce, které využijí v našem společném boji proti této nemoci.

 

[wp_ad_camp_2]

 

A v návaznosti na toto oznámení vyzývám každý stát, aby s okamžitou platností zřídil krizová operační centra. Ozvou se vám některé z největších společností a zdravotnických firem na světě. Stojí přímo za mnou a po mém boku.

Žádám také každou nemocnici v této zemi, aby aktivovala svůj plán krizové připravenosti, aby mohla uspokojit potřeby Američanů z celého světa. Nemocnice se velmi angažují. New York a různá další místa se také velmi angažují. Právě jsem mluvil s guvernérem [Andrewem M.] Cuomem, měli jsme velmi dobrý rozhovor a s mnoha státy, včetně New Yorku, velmi intenzivně spolupracujeme.

Mimořádné příkazy, které dnes vydávám, také udělí nové rozsáhlé pravomoci ministru zdravotnictví a sociálních služeb. Ministr zdravotnictví bude moci okamžitě upustit od ustanovení platných zákonů a předpisů, aby poskytl lékařům a všem nemocnicím a poskytovatelům zdravotní péče maximální flexibilitu v reakci na virus a péči o pacienty.

Patří sem následující zásadní pravomoci – možnost upustit od zákonů, aby bylo možné využívat telehealth (pozn. překl.: např. slouží k dálkovému přenosu lékařských informací od pacienta k doktorovi prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií), což je poměrně nová a neuvěřitelná věc, která přešla do praxe v nepříliš vzdálené minulosti. Řeknu vám, že to, co dokáží s telehealth, je neuvěřitelné. Dává to dálkovým kontrolám lékařů a kontrolám v nemocnicích pravomoc upustit od některých federálních licenčních požadavků, aby lékaři z jiných států mohli poskytovat služby státům s největší potřebou.

Za druhé také možnost upustit od nutných požadavků, aby vybrané nemocnice mohly omezit počet lůžek na 25 a délku pobytu na 96 hodin. Možnost upustit od požadavku na třídenní pobyt v nemocnici před přijetím do domova důchodců. Oprávnění upustit od pravidel, která brání nemocnicím přivést další lékaře nebo získat potřebné ordinační prostory. Mohou si dělat, co chtějí. Mohou dělat, co musí. Vědí, co mají dělat. Nyní jim nic nebrání v tom, aby to udělaly.

Pravomoc zrušit pravidla, která výrazně omezují, jaké nemocnice mohou poskytovat péči pacientům v rámci samotné nemocnice, a zajistit tak rychlé vytvoření pohotovostní kapacity. Odstraníme všechny nutné překážky, abychom našim lidem poskytli péči, kterou potřebují a na kterou mají nárok. Nebudeme šetřit žádné prostředky, vůbec ničím. Před deseti dny jsem v Bílém domě svolal generální ředitele komerčních laboratoří a nařídil jim, aby okamžitě začali pracovat na řešení, které by dramaticky zvýšilo dostupnost testů.

Ostatní země nám volaly a spolupracovaly s námi a dělají nebo budou dělat podobné kroky. V důsledku této akce dnes oznamujeme nové partnerství se soukromým sektorem, které výrazně zvýší a urychlí naši kapacitu pro testování koronaviru. Chceme zajistit, aby ti, kteří test potřebují, mohli test získat velmi bezpečně, rychle a pohodlně, ale nechceme, aby lidé podstupovali test, pokud máme pocit, že by ho neměli podstoupit. A nechceme, aby všichni běželi a testovali se – jen pokud máte určité příznaky.

S využitím federálních mimořádných pravomocí schválilo F.D.A. nový test na virus. Učinili jsme tak během několika hodin po obdržení žádosti od společnosti Roche, což je proces, který by za normálních okolností trval týdny. Očekáváme proto, že začátkem příštího týdne bude k dispozici až půl milionu dalších testů. Podrobnosti oznámíme pravděpodobně v neděli večer.

Chci poděkovat společnosti Roche, skvělé firmě, za její neuvěřitelnou práci. Chtěl bych také poděkovat společnosti Thermo Fisher. Cílem F.D.A. je, doufejme, schválit to do 24 hodin. Jde to velmi rychle, což přinese navíc 1,4 milionu testů do příštího týdne a pět milionů během měsíce. Pochybuji, že jich budeme potřebovat tolik.

Současně jsme jednali s lékárnami a prodejci o zpřístupnění drive-through testů na kritických místech, která vytipovali odborníci na veřejné zdraví. Cílem je, aby jednotlivci mohli přijet a nechat si udělat stěr, aniž by museli opustit své auto.

Chci poděkovat společnosti Google. Google pomáhá s vývojem webových stránek pro testování. Na rozdíl od starých webových stránek bude nyní možné velmi rychle určit, zda je test oprávnění. Rovněž odkáže lidi na nejbližší vhodné testovací místo.

Mimochodem, máme za sebou mnoho, mnoho míst. Pokrýváme – tuto zemi a velkou část světa. Mimochodem, teď nemluvím o celém světě. Ale pokrýváme velmi silně naši zemi, obchody prakticky v každé lokalitě. Google má 1700 inženýrů, kteří na tom právě teď pracují. Udělali obrovský pokrok.

Naším prvořadým cílem je zastavit šíření viru a pomoci všem Američanům, které to postihlo. Znovu opakuji, že nechceme, aby se všichni podrobili tomuto testu. Je to naprosto zbytečné. A tohle přejde. Tohle přejde a my díky tomu budeme ještě silnější. Hodně jsme se toho naučili. Naučili jsme se toho skutečně moc.

Chci poděkovat Deboře Birxové a požádat ji, aby vystoupila a řekla pár slov k tomu, co se děje. Doktorka Birxová je velmi uznávaná osoba, kterou jsem za posledních šest dní velmi dobře poznal, a to, co jsme udělali, je přestavba něčeho, co bylo velmi staré a přežitkové. Rozhodně zastaralé, pokud jde o čísla, o kterých hovoříme.

Přeložila raja | Zdroj: VIDEO

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.