Bývalý prezident Donald Trump požádal federálního soudce, aby přinutil Twitter obnovit jeho účet v občanskoprávní žalobě podané v pátek na Floridě.

Trump spolu s několika dalšími žalobci tvrdí, že Twitter zákazem jeho účtu porušil první dodatek ústavy a pravděpodobně porušil nově přijatý floridský zákon o zastavení cenzury sociálních médií.

Bývalý prezident podal u okresního soudu USA pro jižní okrsek Floridy žádost o vydání předběžného opatření proti Twitteru, v níž tvrdí, že společnost provozující sociální média byla “ přinucena“ členy amerického Kongresu, aby pozastavila jeho účet. Poté navrhl, aby bylo zablokování jeho účtu společností Twitter považováno za vládní opatření pro účely prvního dodatku, neboť je výsledkem „výkonu ‚donucovací moci‘ ze strany státu“.

Twitter „vykonává takovou míru moci a kontroly nad politickým diskurzem v této zemi, která je nezměrná, historicky bezprecedentní a hluboce nebezpečná pro otevřenou demokratickou diskusi,“ uvedli Trumpovi právníci v podání (pdf).

Deník Epoch Times se obrátil na Twitter s žádostí o komentář.

Zákaz ovlivní volby v roce 2022, pokud nebude Trumpův účet obnoven, uvedli Trumpovi právníci v podání s odvoláním na ústavního právníka Alana Dershowitze.

„Žalobce čelí ztrátě svých dárcovských a obchodních platforem a schopnosti sdělovat své názory, obsah a podporu místních kandidátů,“ uvádí se v podání.

Twitter a několik dalších platforem sociálních médií zakázaly Trumpovi přístup ke svým službám po vniknutí do amerického Kapitolu dne 6. ledna.

Před zablokováním měl Trump na Twitteru více než 88 milionů sledujících a používal jej jako svůj megafon na sociálních sítích.

V době trvalého odstranění Trumpova účtu Twitter uvedl, že jeho tweety porušily zásady platformy zakazující „oslavování násilí“.

Trump však v soudním podání argumentoval tím, že Twitter umožnil Tálibanu pravidelně tweetovat o svých vojenských vítězstvích po celém Afghánistánu, ale během svého prezidentství ho cenzuroval tím, že jeho tweety označil za „zavádějící informace“.

V červenci Trump zažaloval Twitter, Facebook a Google, jakož i jejich šéfy, a tvrdil, že nezákonně umlčují konzervativní názory.

Přeložila tereza | Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.