Státní převrat na Ukrajině v roce 2014 byl dopředu připraven americkými tajnými službami, prohlásil bývalý šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Kljujev během zasedání Dorogomilovského soudu v Moskvě.

Ve čtvrtek pokračoval soud v projednání žádosti bývalého poslance ukrajinské Nejvyšší rady Vladimira Olejnika o uznání ukrajinských událostí roku 2014 za státní převrat. Dříve byl u soudu vyslechnut jako zainteresovaná osoba bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

 

 

[wp_ad_camp_2]

„Ukrajina prošla dvěma barevnými revolucemi a obě byly provedeny podle jedné šablony západních tajných služeb, jmenovitě amerických služeb,“ řekl Kljujev.

Kljujev je přesvědčen, že veškeré události byly dopředu připraveny. „Zjevně se jedná o státní převrat, ale rovněž se jedná i o vojenskou operaci, kterou připravovali několik let,“ zdůraznil bývalý Janukovyčův pobočník.

Kljujev rozdělil lidi, kteří vyšli na náměstí Nezávislosti na přelomu 2013 a 2014, na mírumilovné demonstranty a na provokatéry. „Byli tam mírumilovní občané, kteří prostě demonstrovali. Byli tam ale i vycvičení a proplacení provokatéři, kteří stříleli, házeli zápalné láhve, upalovali, doslova upalovali příslušníky Berkutu. Byli vycvičení a financování západními tajnými službami,“ prohlásil svědek.

 

[wp_ad_camp_2]

Podle něj tito „kurátoři“ utratili obrovské sumy na vycvičení výtržníků a na diskreditaci policie a představitelů státní moci. Příznaky vojenské operace shledal v tom, že v jednu a tutéž dobu v mnoha ukrajinských městech došlo k obsazení úředních budov.

Kljujev stál v čele kanceláře prezidenta Janukovyče během ledna a února 2014 a vedl vyjednávání s opozicí ohledně podpisu dohody, která měla vyřešit krizi v zemi.

Zdroj: Sputnik

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.