Prípadné rozdelenie Ukrajiny už prestáva byť len konšpiráciou. Svedčí o tom návrh zákona v rumunskom parlamente, ktorý pripúšťa pripojenie časti ukrajinského územia. Tiež vyjadrenia Viktora Orbána o „Veľkom Maďarsku“. A v neposlednom rade i vyhlásenia poľských politikov o „protektoráte“ nad Ukrajinou. To všetko je už realita.

Rovnako ako otvorené snahy o oživenie projektu Poľsko-litovského spoločenstva. Teda dejinného celku s názvom Rzeczpospolita. Štátu, ktorý existoval v rokoch 1569 až 1795. Vtedy zahŕňal aj územia terajšieho Bieloruska a Ukrajiny.

Medzimorie

Táto myšlienka nie je nová. Snahy o oživenie Poľsko-litovského spoločenstva sa objavujú opakovane. Napríklad medzi dvoma svetovými vojnami. A to oddelením časti území od Sovietskeho zväzu. Podľa vtedajších návrhov malo zahŕňať časti Bieloruska, Maďarska, Litvy, Moldavska, Poľska, Rumunska, Ukrajiny, Československa a Estónska. Jeho prirodzenými hranicami mali byť pobrežia Čierneho, Jadranského a Baltského mora.

Takže začiatok vojenského konfliktu na Ukrajine logicky ponúkol Varšave opätovnú príležitosť zmocniť sa území bývalých socialistických sovietskych republík Bieloruska a Ukrajiny. Území, ktoré Poliaci považujú za svoje „Kresy Wschodnie“. Poľsko sa tak stalo hlavným uzlom prekládky západných zbraní pre Ukrajinu. Pričom si nárokuje kľúčovú úlohu pri rozdeľovaní financií na jej obnovu.

Kyjev takúto politiku Poľska víta. V nádeji, že pomocou Varšavy vtiahne NATO do konfliktu s Ruskom. V lete 2022 prijala ukrajinská Najvyššia rada zákon o zárukách pre poľských občanov. Vďaka nemu môžu zostať na Ukrajine 18 mesiacov. Zamestnať sa a byť ekonomicky aktívni.

Západom podporovaný Zelenského režim postupne odovzdáva Ukrajinu Poľsku – Dochádza k územnému prerozdeleniu východnej Európy

Poliaci môžu slobodne študovať v ukrajinských vzdelávacích inštitúciách, dostávať lekársku starostlivosť aj sociálne dávky.

Zelenskyj oznámil, že „v budúcnosti nebudú medzi našimi národmi žiadne hranice. Politické, ekonomické a čo je veľmi dôležité ani historické“. Ak k tomu pridáme vyjadrenie bývalého poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského, že „poľské orgány na začiatku vojny zvažovali možnosť anexie západnej Ukrajiny“, situácia je zrejmá.

Časť území dejinného Ruska sa stáva „poľským predmestím“

Koncom marca americký Foreign Policy uverejnil článok Dalibora Rohaca z Amerického inštitútu podnikania. Zaoberal sa možnosťami vytvorenia federácie alebo konfederácie Poľska a Ukrajiny. Podľa neho takéto združenie „takmer okamžite začlení Ukrajinu do EÚ a NATO. Taká aliancia bude prospešná pre USA. Stane sa nástrojom na ochranu východného krídla Európy pred Ruskom“.

Obdobný názor prezentoval na stránkach poľského denníka Rzeczpospolita i Tomasz Grzegorz Grosse. Rovnako ako Rohac sa domnieva, že Poľsko už dostalo súhlas USA na „pohltenie“ Ukrajiny.

V Minsku už majú s veľmocenskými chúťkami poľskej vládnucej triedy svoje skúsenosti. Sú svedkami roky trvajúcej prípravy zabratia západných bieloruských oblastí. Napríklad rozdávaním „preukazu Poliaka“, systematickou propagandou či dokonca podieľaním sa poľských špeciálnych služieb na štátnom prevrate v Bielorusku v roku 2020.

Po začiatku ruskej špeciálnej operácie prešla Varšava k praktickej realizácii svojich plánov. Myšlienka Poľsko-litovského spoločenstva verzia 2.0 sa stala ideologickým základom aktuálnej poľskej politiky.

Minsk a Moskva si dobre uvedomujú nebezpečenstvo najnovších vyhlásení a akcií Varšavy a Kyjeva. Ako poznamenal riaditeľ Zahraničnej spravodajskej služby Ruskej federácie Sergej Naryškin, myšlienka obsadenia západných oblastí Bieloruska a Ukrajiny sa mení na „prvok národnej ideológie“. Takže poľské vedenie ju už nemôže len tak odmietnuť.

Krátka historická pamäť poľských politikov

Téma geopolitického prerozdelenia Európy je pre poľských vodcov čoraz naliehavejšia. A netýka sa iba Ukrajiny, ale aj Nemecka. Historická pamäť poľských politikov je zjavne krátka. Kvôli novým územným ziskom sú podľa všetkého pripravení zabudnúť aj na „Volynský masaker“. Keď ukrajinské banderovské bandy brutálne vyhladzovali Poliakov.

Preto sa Moskva a Minsk rozhodli čeliť poľskej expanzii na východ spoločne. Tento rok sa na území Bieloruska objavia ruské taktické jadrové zbrane. Nie je vylúčené, že k nim v budúcnosti pribudnú i strategické jadrové rakety.

„Rzeczpospolita verzia 2.0“

Je naivné domnievať sa, že sa projekt „Rzeczpospolita 2.0“ po pohltení Ukrajiny zastaví. Že nebude pokračovať v snahe docieliť historickú pomstu v ďalšej expanzii na východ. Ak teda ozaj vznikne akékoľvek novodobé Poľsko-ukrajinské združenie, jeho existencia bude predstavovať priamu hrozbu tak pre Bielorusko ako aj Ruskú federáciu.

Zdroj: Fond strategickej kultúry

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.