Ruský vůdce obvinil západní mocnosti ze snah vybudovat systém „loupeží, násilí a útlaku“.

Západní elity zapomněly na důsledky nacistických „šílených ambicí“, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu na přehlídce ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě.

Rusko se domnívá, že „jakákoli ideologie nadřazenosti je ze své podstaty odporná, zločinná a smrtící“, zdůraznil prezident.

„Globalistické elity neustále trvají na své výjimečnosti; štvou lidi proti sobě, rozdělují společnosti, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, zasévají nenávist, rusofobii a agresivní nacionalismus, ničí tradiční rodinné hodnoty, které dělají člověka člověkem,“ řekl Putin.

Dle ruského vůdce za tím vším stojí USA a jejich spojenci proto, aby „nadále diktovali svou vůli, svá práva a svá pravidla“ a na mezinárodní scéně v podstatě uplatňovali „systém loupeží, násilí a útlaku“.

„Zdá se, že zapomněli k čemu vedly šílené ambice nacistů. Zapomněli, kdo toto zrůdné a absolutní zlo porazil,“ zdůraznil.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině Putin řekl, že „proti vlasti byla rozpoutána skutečná válka. My jsme se však mezinárodnímu terorismu ubránili. Budeme také bránit obyvatele Donbasu a zajišťovat naši bezpečnost“.

Cílem Západu je „dosáhnout rozpadu a zničení naší země, anulovat výsledky druhé světové války, zcela rozbít systém globální bezpečnosti a mezinárodního práva, zadusit jakákoli suverénní centra rozvoje,“ zdůraznil.

Za vypuknutí konfliktu na Ukrajině nesou vinu USA a jejich spojenci, uvedla hlava státu.

„Přemrštěné ambice, arogance a přehnaná snášenlivost nevyhnutelně vede k tragédiím. To je příčinou katastrofy, kterou nyní zažívá ukrajinský lid,“ upozornil.

Ukrajinci se stali „rukojmími“ státního převratu k němuž došlo v roce 2014 a Západ je nyní využívá jako „volavky“ k realizaci svých „krutých sobeckých plánů“.

Zdroj: RT.com

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.