Na řeku Svratku a později Vírskou přehradu na Žďársku shlíží už 350 let. Středem pozornosti malířů či fotografů byl odolný strom na skalnatém ostrohu i v minulosti. Nikdy však nečelil takovému zájmu jako nyní. Chudobínská borovice, jež roste v ochranném pásmu vodního díla, je Evropským stromem roku.

Masivní kampaň fanoušků borovice nejen na sociálních sítích přinesla dohromady 47 226 hlasů, což bezpečně stačilo na celkový triumf. Žádný z patnácti dalších vítězů národních anket nenasbíral tolik hlasů jako královna nebo strážkyně zatopeného údolí, jak se Chudobínské borovici přezdívá.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Krásně se to potkalo, Chudobínská borovice je skutečně fenomén, semkli jsme se a udělali stromu kampaň, všechno se povedlo. O to víc nás mrzí, že vyhlášení bylo poznamenané šířením koronaviru,“ reagoval Ladislav Stalmach, starosta obce Vír a jeden z hlavních podporovatelů borovice.

Stříbro získal chorvatský jinan z Daruvaru, který vybojoval 28 060 hlasů. S malým odstupem skončil třetí Osamělý topol rostoucí v ruské Kalmycké republice, získal 27 411 hlasů.

Hlasovalo se během celého února, Chudobínská borovice od čtvrtého dne vedla a její náskok rostl, v posledním týdnu byl počet hlasů podle pravidel soutěže skrytý. Fanoušci tak zůstali v napětí až do 17. března, kdy Environmental Partnership Association oficiálně vyhlásila výsledky desátého ročníku této ankety.

Až dosud přitom žádný český strom evropské finále nevyhrál. Celkově se letos v anketě sešlo 285 174 hlasů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Podobu vyhlášení výsledků ovlivnilo řádění koronaviru

Epidemie koronaviru ovlivnila také vyhlášení výsledků, které se mělo uskutečnit v Evropském parlamentu v Bruselu.

Evropský strom roku 2020

1. Chudobínská borovice (Česká republika) – 47 226 hlasů

2. Jinan z Daruvaru (Chorvatsko) – 28 060

3. Osamělý topol (Rusko) – 27 411

4. Čarodějný strom (Nizozemí) – 18 452

5. Starobylá jedle – strážce Cibinu (Rumunsko) – 18 279

6. Kaštan z Valesu (Portugalsko) – 17 048

7. Allertonský dub (Spojené království) – 16 449

8. Strom svobody v Kaposváru (Maďarsko) – 16 093

9. Trojnohý španělský dub (Španělsko) – 14 456

10. Vzácný jeřáb oskeruše (Slovensko) – 13 582

11. Starobylý buk ze Saint-Jammes (Francie) – 12 192

12. Bez černý (Polsko) – 11 691

13. Čarodějný tis (Irsko) – 11 372

14. Ctihodný dub ve vesnici Novo selo (Bulharsko) – 11 191

15. Strom svobody (Belgie) – 10 942

16. Dub Vallonea z Tricase (Itálie) – 10 730

„Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” řekla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.

Lidé z Bystřicka tak nakonec mohli slavit triumf pouze zprostředkovaně přes videopřenos na internetu. „Plánovali jsme, že do Bruselu pojedeme hasičskými dodávkami nebo autobusem, ale postupem času nám bylo jasné, že to nedopadne,“ zalitoval starosta Ladislav Stalmach.

Fotogenická borovice rostoucí na skále mnohým připomíná bonsaj. Během roku se musí vypořádat s velkými výkyvy hladiny. Hlavně však zaujala svým silným příběhem – pod skálou se rozkládala obec Chudobín, nebo přesněji její osady Hamry. Už za první republiky patřila oblast označovaná jako Českomoravské Švýcarsko mezi turisticky atraktivní lokality. Místní však museli do roku 1955 svoje domy opustit, břehy byly vykáceny, domy zbořeny a údolí postupně zatopeno vodou Vírské přehrady.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Turistické známky nechali vyrobit s předstihem, tak moc věřili

Už předem připravili Vírští výroční turistické známky i s uvedením titulu, tak moc ve vítězství věřili. „Kdyby to nevyšlo, zůstaly by známky sběratelským úlovkem,“ poznamenal Stalmach.

Ještě letos se chystá také dotisk knihy Chudobín – historie zaniklé obce, jejímž autorem je Milan Peňáz. Právě tento pamětník zatopeného údolí borovici se svými přáteli do soutěže přihlásil. První vydání knihy je kompletně rozebráno, nyní je možné dotisk knihy podpořit na Hithitu.

Ale nezůstane jen u získaných hlasů, turistické známky a dotisku knihy. Za každý hlas vysází mikroregion Bystřicko v okolí přehrady sužované kůrovcem jeden strom. Místní začali se sázením listnáčů už loni na podzim po vyhlášení národního kola ankety.

Nový ročník české ankety Strom roku začne nominacemi už 21. března.

Zdroj: iDnes

O probíhající soutěži jsme psali 22.02.2020 ZDE.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.