Banka Credit Suisse, která jen za poslední měsíc oznámila, že si klienti vybrali 120 miliard dolarů, nyní informuje osoby s mimořádně vysokým jměním o další katastrofě, zjistil Server On the Money.

Švýcarská banka oznamuje některým svým důležitým klientům, kteří v bance drží 50 milionů dolarů a více – že byly ohroženy jejich citlivé osobní údaje včetně identifikačních údajů sociálního zabezpečení, informací o zaměstnání a kontaktních údajů.

Podle dopisu, který server On the Money získal, Credit Suisse napsala, že si jeden nepoctivý zaměstnanec data klientů přivlastnil: „Jednotlivý zaměstnanec, který mezitím firmu opustil a v té době měl oprávněný přístup k vašim osobním údajům pro svou každodenní práci, tyto informace bez povolení Credit Suisse neoprávněně zkopíroval do svého osobního zařízení“.

Zdroj blízký bance poznamenal, že neexistují žádné důkazy o tom, že by data byla zneužita.

Dopis podepsal ředitel společnosti pro dodržování předpisů a ředitel pro ochranu údajů skupiny. Ale klienty, kteří dopis obdrželi, to neuklidnilo.

„Někdo ukradl dost informací na to, aby si na mé jméno vzal půjčku nebo koupil dům,“ řekl jeden z rozhořčených klientů v rozhovoru pro On the Money.“ A generální ředitel ani nedokáže napsat dopis – je to jen od vedoucího pracovníka pro dodržování předpisů?!“

Banka navíc klientům sdělila, že je zaregistruje do služby Identity Works, která je chrání před krádeží identity, ale nezaplatí za další poplatky, z nichž některé dosahovaly pouhých 20 dolarů, spojené s ochranou jejich identity v důsledku narušení. Credit Suisse sice uvedla, že klienti mohou podat oznámení Federální obchodní komisi nebo státnímu zastupitelství, ale ani tyto náklady banka nepokryje.

„Švýcarské banky údajně dbají na diskrétnost a utajení,“ dodal zdroj. „V tom selhaly a mají tu drzost si nechat platit drobné poplatky za sledování kredibility. Jsou tak lakomé, že nedokážou zaplatit ani dvacet dolarů navíc.“

To by mohl být hřebíček do rakve pro zbývající klienty Credit Suisse v oblasti správy majetku. Banka se spojila s Greensill Capital, aby poskytla rizikové investice zhruba tisícovce svých klientů. Investiční banka společnosti – která přišla o zhruba 5,5 miliardy dolarů při krachu rodinné firmy Billa Hwanga Archegos – byla vyčleněna a přejmenována na First Boston.

„Veškeré články v médiích, které tvrdí, že došlo ke zneužití dat klientů, jsou nepravdivé,“ uvedla Credit Suisse v prohlášení. „Credit Suisse skutečně zažila historickou krádež dat, která se týkala pouze informací týkajících se několika zaměstnanců Credit Suisse. Žádné systémy Credit Suisse, v nichž jsou uložena data klientů, nebyly postiženy.“

Zdroj: New York Post

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.