Na jednu stranu je toto dobrá správa. Na druhú, táto nezisková organizácia Biotrin tvrdí, že je to prípad kedy politika vyhráva nad vedou. Naopak, konečne hlas ľudu môže zvíťaziť nad skorumpovanými politikmi. Nehovoriac o tom, že samotná veda neustále prináša dôkazy aké príšerné dopady, takéhoto zasahovania do prírody, to má. Navyše na zhodnotenie GMO stačí sedliacky rozum, ale pri dnešnom stave vymývania mozgov sa nájde málokde.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Odborný týdeník Zemědělec přinesl 25. 9. 2017 dvě zprávy o GMO, týkající se nového standardu produktů bez genetické modifikace a ukončení pěstování Bt kukuřice v ČR.

V případě standardu pro výrobu a produktů bez genetické modifikace jde zejména o mléčné produkty. Nízká výkupní cena mléka a tlak německých mlékáren udělali svoji práci, a tuzemský Spolek pro komodity a krmiva byl nucen jednat – výsledkem je zmiňovaný standard bez GMO. Naplnilo se tak to, co spolek avizoval již na začátku t.r. – viz článek Biotrinu ze dne 3. 5. 2017 – Standard bez GMO už i v ČR (pozn. redaktorky: taktiež stojí za to pozrieť sa a vidieť čo je to za subjekt – ževraj to nemá racionálny základ, racionálny základ asi im samým v hlavách chyba).

Certifikace „mléka bez GMO“ mj. znamená, že dojnice nesmějí být krmeny GM krmivy. Co se týká Bt kukuřice, problém velký nebude – žádná Bt kukuřice se v ČR tento rok již nepěstovala. Otázkou je, jak se vyvarovat krmení GM sójou, která se ve velkém dováží do EU a představuje podstatný zdroj hodnotných bílkovin v krmivu. Mj. sója dříve nahradila masokostní moučky po aféře s výskytem nemoci „šílených krav“. Jistě i sóju lze nahradit jinou surovinou, plodinou, ale bez zdražení krmiv, a tedy i mléka to půjde jen těžko.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Nový standard i česká pole bez GM kukuřice znamenají, že věda v tomto kole prohrála s politikou a obchodem. Na druhé straně je tato situace důkazem, že není potřeba přistupovat k plošným restrikcím ze strany státu, neboť trh si použití nových produktů (v tomto případě GMO) umí regulovat sám.

 

Zdroj: Zemědělec č. 39/2017, 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.