Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

  • Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec
    Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec

    Sjednocení Tchaj-wanu s Čínou je „blíže než kdy jindy“, řekl čínský velvyslanec

  • Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“
    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

    Hlboký štát poslal Trumpovi na Silvestra „pozdrav“

  • Předčasný konec britské vlády v dohledu?
    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

    Předčasný konec britské vlády v dohledu?

Související zprávy

  • USA chcú „zakročiť“ proti Slnku
    USA chcú „zakročiť“ proti Slnku

    USA chcú „zakročiť“ proti Slnku

  • Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže
    Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže

    Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže

  • Jsme ve válce, o které se nemluví
    Jsme ve válce, o které se nemluví

    Jsme ve válce, o které se nemluví

  • ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ
    ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ

    ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ

Čím více je v krajině mokřadů, tůní a rašelinišť, tím více vody zadrží

Dne 22.3. byl Světový den vody. Pro krajinu Čech, Moravy a Slezka to může být příležitost uvědomit si význam vody v krajině, který v posledních letech oceňujeme především kvůli přetrvávajícímu suchu.

Např. rašeliniště ležící v centrální části chráněné krajinné oblasti Slavkovský les bylo ohroženo zarůstáním a odvodněním, proto bylo v letech 2014 – 2017 revitalizováno. Odstraněno bylo přes 12 hektarů náletů a v původních odvodňovacích kanálech byly obnoveny a nově vystaveny hrázky zamezující odtok vody.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Naše krajina postupně ztrácí schopnost zadržovat vodu. Jako příčinu vidí většina odborníků na ochranu přírody v masivním odvodňování v minulosti, dnešním průmyslovém zemědělství a postupném zastavování krajiny.

Změny v krajinné struktuře a v rozložení srážek během roku způsobují, že voda z území rychle odtéká. Aby se její odtok zpomalil, je důležité, aby krajina byla členitá a rozmanitá. Čím více je v ní mokřadů, tůní, rašelinišť, rybníků, alejí, meandrujících potoků a řek či remízků, tím více vody zadrží.

„Vodnímu režimu v naší krajině spíš než budování velkých vodních nádrží pomůže výstavba těch malých, obnova zaniklých rybníků, tůní a mokřadů či návrat narovnaných řek a potoků do původních koryt,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Velké nádrže jsou podle něj jako velké vany plné vody, které příliš nekomunikují s okolím. Přehradní hráze, jezy a jiné říční příčné stavby také představují překážky pro „dopravu živočichů“.

Vodní toky jsou domovem mnoha ryb a jiných živočichů, a pokud nejsou opatřeny tzv. rybím přechodem, zabraňují jejich volnému přesunu po i proti proudu.

Na obnovu přirozeného vodního režimu krajiny šlo od roku 2014 z evropských peněz 2,43 miliardy korun na téměř 400 větších projektů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jedním z nich byla záchrana pestrosti rybníků v přírodní rezervaci Bažantula poblíž Studénky. Z Operačního programu životní prostředí se platily úpravy, které zajistí návrat k přírodnímu stavu rybničního ekosystému. Tak aby se tam dařilo chráněným živočichům, zejména obojživelníkům – kuňce ohnivé, rosničce zelené, zeleným skokanům, ale i ptákům – bukači velkému, chřástalovi vodnímu, rákosníku velkému, motáku pochopovi a dalším.

Z národních dotačních programů rezortu životního prostředí byly v posledních letech podpořeny stovky menších projektů. „To prospívá i řadě vzácných druhů rostlin a živočichů, zlepšují se tak místní klimatické podmínky a snižuje riziko povodní,“ připomíná František Pelc.

Například Krásenské rašeliniště ležící v centrální části chráněné krajinné oblasti Slavkovský les bylo ohroženo zarůstáním a odvodněním. Z dotace bylo odstraněno přes 12 hektarů náletů a v původních odvodňovacích kanálech byly obnoveny a nově vystaveny hrázky zamezující odtok vody. Prostor nyní osidlují vzácné druhy rostlin a živočichů, například rosnatka okrouhlolistá či motýli žluťásek borůvkový a perleťovec severní.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na těchto a dalších příkladech ukazuje, co je možné pro zadržení vody v krajině a obnovu její rozmanitosti dělat.

Zdroj: ekolist.cz

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
4 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vladislava
Vladislava
29.3.2020 12:36

Důležité je zastavit výstavbu skladů a nepřehánět to s dálniční sítí. Pokud budeme soběstační, tak jako za minulého režimu, nebudeme potřebovat dálnice na přepravu všeho nepotřebného. Když vidím ta pole zabraná kolem Hradce, srdce mi krvácí. Asfaltu se nenajíme, vážení.

Truhlář
Truhlář
27.3.2020 09:01

Velmi důležité téma. Zásahy člověka v přírodě, především kvůli výstavbě, neberou ohled na podpovrchovou síť vodních pramenů. To může způsobit vysychání rozsáhlých území. Toto je jen jeden z mnoha faktorů, které oslabují vodní oběh země-vzduch a tím i místní ekosystémy. Vše je provázané. Níže odkaz na souvislost CO2 a vodního hospodářství od docenta Jana Pokorného, kde je podle mě velmi pravděpodobně vysvětlena problematika nedostatku vody v přírodě.

https://iuhli.cz/hysterie-kolem-co2-jen-omyl-nebo-podvod/

Hory8
Hory8
27.3.2020 08:30

Když člověk není ovce, a nechytí se do uměle vytvořeného boje starých proti mladým, ale snaží se je respektovat a rozmlouvat s nimi,pak se dozvídá věci,které vám systém neřekne nebo je překrucuje atd. Když najdete člověka se zdravým selským rozumem, je to obohacující. WWII, život za komára či výše publikovaný článek dostávají jiný rozměr. Buďme jednotní a tvořme spolu kreativnější budoucnost! Jak se říká: Dva se perou,třetí se směje!

valdor
valdor
27.3.2020 03:00

Dobrá správa pre naše krajiny. Návrat rybníkov a úprava brehov potokov spojená s klasickou úpravou, pre usadenie kačíc, husí, labutí a iného vtáctva, rovnako a j s návratom meandrov, zabezpečujúcich prebývať obojživelníkom, vážkam a hlavne návratu motýľom a hlavne včelám na naše lúky. Potom by sa mali objaviť raky a to bude znamenať konečnú úpravu, lebo raky sa vracajú len tam, kde je voda už naozaj…čistá! Samozrejme toto znamená úplnú výmenu pracovníkov na patričných miestach v našej štátnej dŕžave. Už žiadní
protekční, ale naozaj z prírodou cítiace bytosti. Tak toto by som rád ešte zažil!