Čínský průmyslový gigant CATL (Contemporary Amperex Technology Co. Ltd.) pozastavuje mnohamiliardový projekt výstavby závodu na výrobu baterií v Severní Americe. Toto rozhodnutí následuje po cestě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Pelosiová přistála v tchajwanském hlavním městě Tchaj-peji 2. srpna večer. Předsedkyně vysvětlila své rozhodnutí snahou odvrátit hrozbu ze strany Číny vůči Tchaj-wanu, který Čína považuje za součást svého území. Pelosiová se stala prvním politikem takového kalibru, který po čtvrtstoletí navštívil ostrov. Čínští představitelé však označili akci Pelosiové za provokativní.

Do té doby plánovala společnost CATL – největší světový dodavatel trakčních baterií pro elektromobily – několik rozsáhlých projektů v Mexiku, v blízkosti hranic s Texasem, a také přímo v USA. Zařízení měla dodávat baterie dvěma známým automobilkám – Ford Motor a Tesla. Nyní zástupci firmy oznámili nucenou pauzu a přání odložit práce na projektu na září až říjen 2022. Podrobnosti o tomto kroku nebyly zveřejněny, protože by mohly zhoršit již tak napjaté vztahy mezi USA a Čínou, zejména na pozadí kontroverzního kroku Pelosiové.

Je třeba poznamenat, že společnost CATL se nevzdává svých původních plánů na výstavbu závodů na výrobu baterií ve městech Ciudad Juárez (Chihuahua) a Saltillo (Coahuila). Je možné, že v blízké budoucnosti dojde k obnovení investic, rozvoje a výstavby výrobních závodů.

Přeložil f. | Zdroj: elec.ru

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.