Ukrajinská armáda koordinuje ciele amerických raketových systémov HIMARS smerujúcich na ruské pozície s Londýnom a Washingtonom.

Generálmajor hlavnej rozviedky GUR Ministerstva obrany Ukrajiny Vadim Skibický sa „prekvapivo“ rozhovoril pre vplyvný anglický The Telegraph. Prišiel vysoko postavený ukrajinský spravodajský dôstojník o zdravý rozum? Ani náhodou.

Skibický potvrdil dohady o priamej účasti Západu vo vojenských akciách na Ukrajine. Prečo? Cieľom je zrejme snaha zabrániť západným partnerom cúvnuť z ukrajinského bojiska. A ako dosvedčujú dejiny, Anglosasi sú v tomto ozajstní majstri.

Špionážne satelity

Podľa ukrajinského generála je pre ruských agentov kľúčovým odhalenie a zničenie vojenskej pomoci prichádzajúcej na Ukrajinu zo západných krajín. Skibický priznáva, že Ukrajinci nedokážu súperiť s ruskou rozviedkou bez pomoci Londýna a ďalších západných partnerov. Veľká Británia a USA podľa neho poskytli „takmer všetko“. Od informácií až po vybavenie.

„Každú minútu dostávame všetky druhy informácií v reálnom čase. Máme veľmi dobré satelitné snímky,“ pochválil sa ukrajinský generál.

Zapojilo sa i Poľsko

Generál „náhodne“ odhalil i ďalšie „tajomstvo“. Uviedol, že značná časť pomoci prichádzajúcej na Ukrajinu prechádza cez letisko Rzeszow-Jasenka v Poľsku. Neďaleko ukrajinských hraníc.

Možno Skibický dúfa, že Rusom povolia nervy. Že zaútočia na poľské letisko. Tým by sa do vojny zapojilo i Poľsko a teda celé NATO.

Zrejme s cieľom vtiahnuť Poľsko do vojny ukrajinský generál pokračoval v odhaľovaní vojenských tajomstiev. Podľa neho až 90% všetkej vojenskej pomoci prichádza na Ukrajinu práve cez Poľsko. Naznačil i „spoločné operácie“.

Kto zacieľuje HIMARS

Ukrajinský generál prezradil, ako sa Ukrajine darí presne zasiahnuť ruské vojenské sklady v bojovej zóne. Skibického vysvetlenie je ozaj hodné ostrieľaného spravodajského dôstojníka.

Najprv uviedol, že samotný Západ sa zaoberá iba špecifikovaním cieľov na Ukrajine pre americké raketové systémy HIMARS. A tiež ďalšie vysoko presné zbrane dodávané Západom.

Vzápätí sa opravil a upresnil, že „americkí predstavitelia neposkytujú priame informácie o zacielení. Že nie sú priamymi účastníkmi vojny. A že možno pred spustením rakiet prebiehajú konzultácie medzi zástupcami spravodajských služieb oboch krajín. Washingtonu to dáva priestor zastaviť akékoľvek zamýšľané útoky. Ak nie sú spokojní so zameraným cieľom“.

Zastaviť? To predsa znamená, že všetky útoky rakiet HIMARS na civilné ciele v Donbase i na väzenské zariadenie v Jelenovke, kde boli uväznení ukrajinskí nacionalisti z Azovského pluku, schválili USA.

Mohli teda tieto údery zablokovať. Ale neurobili to. Hoci dobre vedeli, kam rakety poletia. Iba že by ich Američania sami naplánovali a riadili!

Hon na čarodejnice

Skibický prirodzene ráta s tým, že jeho rozhovor podrobne rozoberie ruská kontrarozviedka. Zjavne sa ju snaží vyprovokovať. Nič predsa nedokáže podkopať obranu nepriateľa tak, ako kvalitný „hon na čarodejnice“.

Podľa ukrajinského generála sú údajne všetky úrovne ruskej vlády a orgánov činných v trestnom konaní „prešpikované“ ukrajinskými agentmi. Tajomne pritom „pomlčal“ o množstve a význame informácií, ktoré sa podarilo získať tejto tajnej ukrajinskej spravodajskej sieti.

Prečo pôjdu Washington a Londýn do posledného Ukrajinca

Dôležitá vec v tejto časti rozhovoru je ale niečo iné. Špionážna sieť Ukrajiny v Rusku je podľa Skibického „veľmi cenená“ v USA a Veľkej Británii.

To je zároveň i odpoveď na často kladenú otázku, kto vlastne bojuje na Ukrajine proti Rusku. A zároveň, prečo Washington a Londýn plánujú túto vojnu doviesť až „do posledného Ukrajinca“.

Preložil g. | Zdroj: Komsomolská pravda

Pokud byste chtěli přispět na překlady článků a provoz těchto stránek, učiňte tak prosím na účet č. 2902118402 / 2010 (Fio).

Platba ze Slovenska – IBAN: SK7383300000002902118402

Platbu prosím označte jako „dar“. Děkujeme.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.