Merkelová bola tajomníčkou FDJ-Freie Deutsche Jugend (Slobodná mládež Nemecka) pre agitáciu a propagandu.

Kancelárka Angela Merkelová je konfrontovaná so skutočnosťami z minulosti NDR, ktoré boli doteraz neznáme. Novinári Günther Lachmann (predtým z “Welt”) a Ralf Georg Reuth (“Bild”) pátrali po novom životopise Merkelovej a vidia v ňom Merkelovej kontakty so STASI a vtedajším systémom.

“Merkelová sama priznáva svoju minulosť v NDR, s ktorou sa vždy otvorene vyrovnávala. Pre mňa je dôležité, že som nikdy nič nezatajila, povedala predsedníčka CDU na podujatí Nemeckej filmovej akadémie v Berlíne. Niektoré veci však možno nepovedala, pretože sa jej na ne nikto nikdy nepýtal.”

Ako príklad uviedla svoje pôsobenie v Slobodnom nemeckom odborovom zväze (FDGB) a v Spoločnosti nemecko-sovietskeho priateľstva. Čas na holú pravdu. Lachmann a Reuth vo svojej knihe “Das erste Leben der Angela M.” (Prvý život Angely M.) nastoľujú otázku, či Merkelová bola tajomníčkou FDJ pre agitáciu a propagandu na Akadémii vied NDR.

Merkelová uviedla, že touto otázkou sa už zaoberal jej bývalý životopisec. Správne poukázal na to, že je rozdiel, či FDJ prakticky stotožňujeme so SED, alebo ju vnímame ako priestor, kde sa dajú robiť aj nepolitické veci.

Nie je jasné, či má na mysli svoju prácu odborárky. Merkelová bola v skutočnosti od roku 1981 zapojená do vedenia podnikových odborov na svojom akademickom inštitúte. Podľa Reutha a Lachmanna to predtým nebolo známe. Jej povinnosti ako funkcionárky FDJ sú tiež nejasné.

Merkelová vždy tvrdila, že je zodpovedná za kultúru v základnej organizácii FDJ v jej inštitúte. Autori však citujú Merkelovej spoločníka z tých čias: Gunther Walther, vedúci skupiny FDJ v Inštitúte Akadémia, hovorí: “Angela Merkelová bola tajomníčkou pre agitáciu a propagandu.” Merkelová to vždy popierala.

Historici Reuth a Lachmann hľadali pre svoju knihu dokumenty a svedkov, ktorí si pamätali mladú Angelu Merkelovú. Porovnávali známe citáty kancelárky s vlastnými výskumnými zisteniami. V rozhovore pre noviny Bild zhrnuli: Merkelová sa už vtedy správala cieľavedome a v súlade so systémom – hoci ako príslušníčka vedeckej elity štátu SED ovplyvnenej Sovietskym zväzom. Počas pôsobenia v Akadémii vied NDR bola funkcionárkou svojho ústavu, napríklad od roku 1981 tajomníčkou FDJ pre agitáciu a propagandu (agitprop), čo dodnes popiera.

Keď v roku 1989 zasiahla NDR vlna reforiem, Merkelová obhajovala demokratický socializmus v nezávislej NDR. “Ak budeme reformovať NDR, nebude to v zmysle Spolkovej republiky,” povedal vraj budúci kancelár v septembri 1989 v rozhovore so západonemeckými predstaviteľmi. V tom čase sa údajne pridala k novozaloženej strane “Demokratischer Aufbruch” (DA), ktorá spočiatku sledovala rovnaký cieľ. Merkelová doteraz tvrdila, že do prokuratúry vstúpila až v decembri 1989. V tomto mesiaci sa prokuratúra pod tlakom ulice posunula smerom k jednote. V roku 1990 väčšina DA hlasovala za vstup do západonemeckej CDU po tom, ako sa najprv zlúčila s východnou CDU.

[wp_ad_camp_2]

Podľa nedávno zosnulého Merkelovej biografa Gerda Langgutha mnohí jej priatelia a známi zo 70. a 80. rokov vyjadrili nepochopenie nad tým, že sa nakoniec stala političkou CDU, pretože ju skôr podozrievali z ideologickej blízkosti k Zeleným.

Reuth a Lachmann však nechcú hovoriť o bielení Merkelovej životopisu. Podľa denníka Bild však prinajmenšom tušia, že život Angely Merkelovej v NDR mal byť spätne zosúladený s očakávaniami stúpencov kresťanských demokratov.

Merkelová vždy zdôrazňovala, že už predtým obšírne hovorila o tom, že do mládežníckej organizácie NDR chodila aj z “komunálnych dôvodov”. Tam sa môžem spoľahnúť len na svoju pamäť. Ak sa teraz objaví niečo iné, môžete s tým žiť. Hovorca vlády Steffen Seibert tiež zdôraznil: “Kancelárka na otázky v tejto súvislosti vždy odpovedala otvorene a vždy na základe svojich úprimných spomienok.”

Zdroj: http://www.anonymousnews.ru/2016/12/11/neue-enthuellungen-merkel-war-fdj-sekretaerin-fuer-agitation-und-propaganda-in-der-ddr/

Poprední politici CDU reagovali na diskusiu pokojne. „Vždy je zaujímavé, čo sa vo volebných rokoch zrazu javí ako veľké zjavenie a potom to už zjavenie nie je“, povedala podpredsedníčka strany Julia Klöcknerová. „Angela Merkelová bola tiež mladá.“ Hesenský premiér za CDU Volker Bouffier tiež nebol nadšený: „Z môjho pohľadu je to skôr sympatické.“ Na druhej strane Merkelová túto otázku skôr vynecháva. Typické.

Prípad Havemann

Kritici Merkelovej vidia konkrétnu stopu pre svoje domnienky, že kancelárka nie je pri opisovaní svojej minulosti až taká presná. Ide o Roberta Havemanna, známeho kritika režimu, ktorý musel od roku 1976 žiť v domácom väzení v NDR a bol pod neustálym dohľadom STASI. V roku 2005 sa autori televízneho dokumentu pre WDR pri výskume filmu o Stasi dostali k tajnému spisu Roberta Havemanna – a našli v ňom výbušný detail: fotografiu Angely Merkelovej. Táto fotografia bola jednou zo série fotografií STASI, na ktorých boli zachytení ľudia, ktorí sa v priebehu rokov zdržiavali v okolí majetku Roberta Havemanna alebo ho navštevovali. Čo tam robila Angela Merkelová? Bola jednou zo sledovaných? Navštívila kritika z neškodného dôvodu?

Je to nepravdepodobné, pretože do domu mohli vstúpiť len vybraní ľudia. Takže ho navštívila s oficiálnou misiou, aby ho vypočula? Samotná Merkelová sa k tejto téme vyjadruje len málo. Na pozemok ju odviezol člen z rodiny Havemannovcov. To je všetko, hovorí, bez ďalších komentárov. V tejto súvislosti sa však ukázala pikantná skutočnosť. Počas svojho pôsobenia v Akadémii vied zdieľala kanceláriu s Havemannovým synom, ktorý tiež pracoval ako fyzik. Všetko len náhoda? Angela Merkelová tvrdí, že s Havemannom mladším nemá prakticky nič spoločné.

Merkelová bráni zverejneniu

V každom prípade už spomínaná reportáž WDR „Im Auge der Macht- die Bilder der Stasi“ (V oku moci – obrazy Stasi) chcela uverejniť príslušnú fotografiu Merkelovej, ale kancelárka ju odmietla. Z „dôvodov ochrany jej súkromia“ bolo povolenie zamietnuté. Výsledkom bolo, že vo filme sa objavila fotografia Merkelovej, ale nerozoznateľná. V niektorých švajčiarskych časopisoch však bola fotografia uverejnená. V mnohých článkoch bol kancelár podozrievaný, že bol informátorom STASI. Toto je tvrdenie, ktoré autori WDR reportáže vo svojom dokumente nechceli uviesť.

Autor Holger Kulick napísal tvorcom““Chronik Berlin“, ktorí si takúto súvislosť vytvorili, že je úplne nesprávne a pochybné vyvodzovať z tejto udalosti Merkelovej činnosť ako udavačky. Merkelová v skutočnosti so zverejnením nesúhlasila, pretože nechcela vraziť nôž do chrbta svojmu politickému mentorovi Helmutovi Kohlovi, ktorý sa v tom čase verejne postavil proti zverejneniu spisu STASI (štátnej bezpečnosti). Je však toto vysvetlenie pravdivé? Je to naozaj jediný dôvod? Opäť je to len slovo Angely Merkelovej.

Obnovenie STASI spisov

Ak si zhromaždíme fakty týkajúce sa tézy, že Angela Merkelová mala byť aktívna ako informátorka, nevyhnutne prídeme k záveru: Neexistuje žiadny dôkaz, ale niektoré nezrovnalosti určite existujú. V každom prípade od kancelárky, ktorá je často posmešne nazývaná IM Erika, nemožno očakávať žiadne vysvetlenie. Stále odmieta prístup verejnosti k svojmu spisu Stasi a tvrdí, že „na túto tému už bolo povedané všetko“. Ak však naozaj niečo skrýva, malo by byť len otázkou času, kedy sa nájdu príslušné dôkazy.

Nádeje sa vkladajú do Fraunhoferovho inštitútu, ktorý od roku 2007 pracuje na technickom riešení, ako digitálne obnoviť tajné spisy neoficiálnych spolupracovníkov, ktoré Stasi skartovala krátko po páde Berlínskeho múru, a umožniť ich čítanie. Celkovo ide o 15.000 vriec preplnených útržkami papiera, ktoré sú uložené v archíve. Fraunhoferov inštitút odhaduje, že ak by túto prácu chcelo vykonať 30 ľudí ručne, trvalo by im to približne 800 rokov.

Nebude to potrebné, pretože skenery a softvér teraz fungujú spoľahlivo a dajú sa používať. Čoskoro bude analyzovaných prvých 400 vriec. Ak bude táto testovacia fáza úspešná, bude možné celý materiál naskenovať a analyzovať. Ak sa v útržkoch papiera skrývajú dôkazy o aktivitách Angely Merkelovej v oblasti IM, je len otázkou času, kedy sa objavia. Len Angela Merkelová bude vedieť, či sa musí obávať tikajúcej časovanej bomby, alebo si môže sadnúť a odpočinúť si!

Preložila zuzka | Zdroj: https://s-h-a-e-f.de

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.