Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem z roku 2015 vyvolalo mezi evropskými spojenci USA vážné obavy.

V reakci na tento krok předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že plánuje uplatnit zákon z roku 1996, který vyjímá evropské společnosti z dodržování jakýchkoli sankcí, které by USA proti Tehránu znovu zavedly, informovalo Deutsche Welle.

[wp_ad_camp_2]

„Jako Evropská komise máme povinnost chránit evropské společnosti. Nyní musíme jednat a to je důvod, proč jsme zahájili proces aktivace ‚blokovacího statutu‘ z roku 1996,“ sdělil Juncker během čtvrtečního setkání zahraničních ministrů EU v Sofii, Bulharsko.

Zákon vejde v platnost v pátek ráno, dodal předseda.

Kromě toho se Jean-Claude Juncker zmínil o tom, že lídři EU „se také rozhodli povolit Evropské investiční bance, aby umožnila evropským společnostem v Íránu investovat“ a že Evropská komise bude i nadále s Íránem spolupracovat.

Blokovací statut

Blokovací statut je zákon zakotven v lokální jurisdikci, jehož podstata je bránit uplatňování zákona zahraniční jurisdikce a je široce považován za pokus vyvinout tlak na Washington, aby netrestal evropské firmy za pokračování v byznysu s Íránem.

Ostatní signatáři jaderné dohody s Íránem z roku 2015 se zavázali, že se budou i nadále držet jejích podmínek a vyzvali Teherán, aby učinil totéž.

Během setkání s jejich íránským protějškem Mohammedem Javad Zarifem, které proběhlo tento týden, evropští ministři zahraničí diskutovali o tom, jak nejlépe zachovat jadernou dohodu i bez účasti Spojených států.

Íránská jaderná dohoda podepsaná Teheránem a pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN – Spojenými státy, Francií, Velkou Británií, Ruskem a Čínou – známá jako společný komplexní akční plán (JCPOA) – plus Německo dne 14. července 2015, ukládá přísné omezení íránského jaderného programu výměnou za uvolnění ekonomických sankcí.

[wp_ad_camp_2]

Prezident Donald Trump opakovaně vyhrožoval odstoupením od JCPOA, pokud Kongres a evropští spojenci dohodu „neupraví“ smlouvou o následné odezvě v případě porušení.

Írán vždy popíral jakékoli snahy o vývoj jaderné zbraně a obvinil Izrael z rozdmýchávání světové nedůvěry vůči němu.

 

European Commission President Jean-Claude Juncker gestures during a plenary session of European Economic and Social Committee at the EU Charlemagne building in Brussels on Thursday, Sept. 22, 2016.Na snímku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.