Eskalující americko-čínský obchodní konflikt vyvolal znepokojení nad opatřeními, která by každá strana mohla použít v boji, včetně možnosti Pekingu omezit vývoz vzácných kovů do USA.
Ekonomické opatření je v bitvě s Washingtonem nazváno jako jedna z „jaderných možností“ Pekingu vzhledem k tomu, že Čína je největším producentem vzácných kovů a má největší zásoby.
Vzácné kovy jsou „jistě zbraněmi, které Čína může využít ve svém arzenálu pro obchodní jednání proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi,“ řekl nezávislý politický analytik Alessandro Bruno.
Spojené státy se totiž spoléhají na Čínu, vedoucího světového dodavatele (80 % vzácných kovů).
Vzácné kovy jsou klíčové pro moderní technologie a tvoří skupinu 17ti chemických prvků se zvláštními vlastnostmi. Materiály nejsou ve skutečnosti vzácné, navzdory svému jménu, ale je obtížné je najít v žádoucích koncentracích a je obtížné je zpracovat, protože rudy často obsahují přirozeně se vyskytující radioaktivní materiály, jako je uran a thorium.
přeložila tereza | zdroj: rt.com
Nejmenují se spíš „prvky vzácných zemin“? Německy: seltene-Erden-Elemente?
Ano, je to přesnější. Anglické zdroje zase uvádí: rare earth metals
videli jste fotky s oblasti kde se tyto vzacne kovy tezi a zpracovavaji…tohle jsou ty moderni technologie? na to ze tam vytezi kila tak tomu daji peknou bidu tam…
Není tedy nic jednoduššího, než využít thorium – izotop pro konstrukci palivového článku a tím pohánějme motor. Jeden gram thoria vydá více energie než cisterna benzínu.