USA znovu uložily sankce proti Íránu poté, co prezident Donald Trump jednostranně loni odstoupil od Společného komplexního akčního plánu.

Trumpova administrativa zakáže nástroj pro podporu obchodních transakcí (INSTEX) ve finančním systému USA, pokud vstoupí v platnost, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na dopis náměstka ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství Sigal Mandelkera.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Trumpovi administrativa eskalovala spor s evropskými spojenci kvůli íránské jaderné dohodě, a hrozí opatřeními proti tomuto finančnímu nástroji vytvořenému Německem, Británií a Francií, který chrání obchod s Íránem před sankcemi USA,“ napsal Bloomberg News.

Ani americká administrativa, ani EU se k této otázce dosud nevyjádřily.

INSTEX je mechanismus EU pro bilaterální transakce s Íránem, který obchází sankce USA.

Lavrov se vyjádřil, že mechanismus INSTEX je méně účinný než se původně plánovalo.

Americké sankce proti Íránu se zaměřují především na ropný průmysl země a jejich cílem je přivést íránský export ropy na nulu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Čína, Francie, Německo, Írán, Rusko, Spojené království a EU kritizovaly Washington za jeho jednostranné odstoupení od dohody a rozhodnutí neprodloužit výjimky. Signatáři dohody, kteří se vyjádřili k americkému kroku, zdůraznili, že zrušení sankcí souvisejících s jadernými zbraněmi je nezbytnou součástí JCPOA.

Iránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif řekl, že Teherán podnikne kroky týkající se jaderné dohody, pokud EU nepomůže Íránu čelit sankcím USA.

přeložila tereza | zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.