Informační kanály jsou v posledních dnech přitlumené a my obyčejní lidé zoufale toužíme po něčem konkrétním, co potvrdí, že vojenské akce Aliance opravdu probíhají. A nejlépe, že probíhají i na našem území.

Marně jsem čekal, že se této zajímavosti chopí někdo kompetentnější v dané vědné oblasti, nestalo se tak. Takže riskuji, že se mohu zcela mýlit, ale pokud ne, tak je to zajímavé a je to hlavně u nás.

Jde o to, že okolo posledního víkendu automatická detekce seizmických otřesů na http://kozel.ig.cas.cz:8020/ nabídla postupně se kompletující síť aktivních míst, která vůbec nevypadá, že by mohla být přirozeného původu (obrázek z 10.4.2021). Najdete ji na linii měst Landwüst – Luby – Kraslice – Rotava. Tvoří ji čtyři obdélníky o rozměrech cca 4 x 3 km s několika výběžky, které dodržují udané rozestupy.

Nejprve mne napadlo, že možná program Antilope, provádějící automatickou detekci, pracuje s předem danou sítí, ale zavrhnul jsem to, nepřišlo mi to praktické.

Aby systém s pomocí seizmografů určil pravděpodobné místo a pak souřadnici zaokrouhlil k nejbližšímu uzlovému bodu, to by jen zbytečně snižovalo přesnost.

 

[wp_ad_camp_2]

 

A navíc ona síť je mírně pootočena oproti světovým stranám, asi o 2° proti směru otáčení hodinových ručiček – opět totálně nepraktické. Takže ta síť evidentně představuje něco jiného.

Zavítal jsem na web https://www.ipe.muni.cz/public/aktualni-zemetreseni, abych odečetl otřesy přírodního původu a zjistil jsem, že pouze bod severovýchodně od Lub by se dal mezi ně zahrnout (tradičně aktivní místo), avšak všechny ostatní mají základ v lidské činnosti.

O těžební činnost vzhledem k členitosti terénu nemůže jít. Něco jiného jsou hnědouhelné pánve na Mostecku a něco jiného terén, který je geologicky tak rozmanitý, že se jím nedá zdůvodnit ani počet pozorovaných odstřelů, ani jejich evidentní geometrická pravidelnost.

O den později (11.4.2021) to bylo ještě výraznější, sedm obdélníků!

O co tu jde? Kolik možností se ještě nabízí?

Napadá mne už jen podzemní komplex, kde probíhají boje. V místech křížení je možná obrana nejsilnější… Také může jít o taktické odstřely při ústupu… Spekulovat mohu donekonečna. Ve skutečnosti nevím, ale zajímavé to je. Hledal jsem podobnou pravidelnost na jiných místech s otřesy po celém světě, ale nenašel jsem, pouze zde.

Kdo ví více, ať dá vědět v ohlasu.

Napsal: Ing. Jiří K.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.