Intenzivní sněhové přeháňky můžeme čekat zejména v horských oblastech, srážky se však vyskytnou i v polohách do 600 metrů nad mořem. V případě srážek sněhových se dá hovořit až o sněhové bouři, která s sebou přinese nulovou viditelnost. „Jde o extrémně nebezpečný jev zejména pro řidiče. Během několika minut může nasněžit až 6 centimetrů sněhu,“ řekla Honsová.

 

V kombinaci s čerstvým větrem, který můžeme v pondělí očekávat, půjde o tzv. bílou tmu, která se podle Honsové objevuje zpravidla v lednu či únoru. Nebezpečné budou rovněž sněhové jazyky.

Honsová zároveň upozornila na další jev, který se objeví v příštích dnech. V souvislosti s nižší teplotou se mohou řidiči na silnicích setkat s tzv. černým ledem, tedy náledím, které vzniká při teplotách kolem nuly a je velmi špatně viditelné. Zpravidla se vyskytuje v polohách nad 600 metrů nad mořem.

Česko o víkendu zasáhl velmi silný vítr, který v nárazech na horách dosahoval rychlosti až 180 kilometrů v hodině. V neděli má postupně slábnout, neustane však, větrný má být i začátek příštího týdne.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]