Čtyři nejvyšší demokratičtí zákonodárci USA požadují, aby nebyly vydány žádné dokumenty na příkaz prezidenta Donalda Trumpa týkající se „Ruské sondy“ (Russia-probe), dokud se ředitel národní zpravodajské služby spolu s řediteli FBI a ministerstvem spravedlnosti nesejdou s „Gangem osmi“.

V dopise odeslaném den poté, co Trump nařídil odtajnění, ho zablokovali Sens Chuck Schumer, Mark Warner, Adam Schiff a Nancy Pelosi a zastavili rovněž veškerou komunikaci s Bílým domem až do osobního setkání s „Gangem osmi“ (Gang of Eight nebo Go8)*.

Trump nařídil 17. září 2018 řediteli národního zpravodajství Danielu Coatsovi, aby odtajnil specifické stránky tajných soudních příkazů, které žádají o povolení sledování dobrovolníka z Trumpova týmu Cartera Page, a rozhovory FBI týkající se této žádosti a textové zprávy týkající se „Ruské sondy“, kterou poslal James Comey, Andrew McCabe, Peter Strzok, Lisa Page a Bruce Ohr.

[wp_ad_camp_2]

Trump specifikoval, že dokumenty mají být odtajněny „okamžitě“. Krok demokratů by mohl v nejlepším případě celý proces zpomalit, protože Trump má k odtajnění dokumentů konečnou autoritu.

Demokraté argumentují tím, že by Bílý dům neměl mít přístup k dokumentům, protože vyšetřování stále pokračuje a může být „zapleteno se samotným prezidentem nebo jeho okolím“.

Podle dopisu, který zaslali je zřejmé, že se demokraté snažili omezit přístup prezidenta k dokumentům nejméně třikrát od června 2018.

Trump řekl v exkluzivním rozhovoru s Hill TV 18. září 2018, že odhalení plánu FBI by bylo „vrcholným úspěchem“ jeho předsednictví. „Vědí, že je to jeden z velkých skandálů v historii naší země,“ uvedl Trump. „Využili Cartera Page jako tajný prostředek ke sledování prezidentského kandidáta ve Spojených státech.“

Grafický algoritmus ilustruje, kdo takzvaný „Trumpův spis“ vytvořil a kdo jej předal FBI, britské tajné službě, a rozšířil do médií.

Gang osmi (Gang of Eight nebo Go8) je uskupení osmi vůdců z republikánských i demokratických stran ze sněmovny a senátu spolu s předsedy a členy menšinových výborů z místních a senátních zpravodajských výborů, kteří dostávají tajné zprávy od výkonných orgánů. Více o konkrétních pozicích tvořících Go8 naleznete zde.

Zdroj: 9

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.