Nízká účast na protestu proti prezidentu Nicolásu Madurovi odrážela rostoucí strach a demoralizaci, která se přenesla na příznivce samozvaného „prezidenta“ Juana Guaidó po jeho neúspěšném pokusu vyvolat 30. dubna vojenské povstání ve Venezuele.

Skromný dav Venezuelanů vyšel v sobotu na náměstí, aby ukázal svou podporu Národnímu shromáždění pod vedením opozice, která je pod rostoucím tlakem vlády Nicolase Madura.

Pověřený „prezident“ Juan Guaidó hovořil před asi 1000 lidmi, kteří se shromáždili v hlavním městě, aby podpořili jeho výzvu svrhnout prezidenta a vyzvali je, aby se pohnuli kupředu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Avšak nízký početní stav davu odrážel rostoucí strach a demoralizaci, která po jeho neúspěšném pokusu vyvolat vojenské povstání 30. dubna uchvátila příznivce Guaidóa. V minulých měsících reagovaly tisíce lidí na jeho výzvu k mobilizaci.

„Žijeme v diktatuře,“ řekl Guaidó. „Pojďme pokračovat, možností není zůstat doma a čekat, ale nadále požadovat naše práva a v ulicích dobýt naši svobodu.“

Pochod byl organizován poté, co bezpečnostní síly zatkli viceprezidenta Národního shromáždění, Edgara Zambrana. Další zákonodárci hledali útočiště v ambasádách Itálie, Argentiny a Španělska uprostřed obnovených obav z represí.

V lednu byl Guaidó vyhlášen prozatímním prezidentem s argumentem, že Maduro získal druhý termín prostřednictvím zmanipulovaných voleb. Získal podporu padesáti zemí, včetně Spojených států.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Maduro si však zajistil loajalitu velitelů armády a tím i kontrolu ozbrojených sil. Nazývá Guaidóa „loutkou“ vlády Donalda Trumpa a říká, že Spojené státy podporují převrat proti němu, aby využily obrovské ropné zdroje země.

„Cílem amerického impéria je ukončit bolivarskou revoluci, protože světu ukazujeme, že sociální spravedlnost může fungovat“, napsal Nicolás Maduro.

pro tadesco přeložil Pedro | zdroj: El Comercio

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.