;

Nečekané zprávy přišly z Norska. Vláda této země se rozhodla uzavřít hlavní vojenskou leteckou základnu, kde je umístěno asi 70 stíhaček. Vedení NATO poté, co se o tom dozvědělo, vyjádřilo v souvislosti s tím nevoli.

Norské vedení se rozhodlo významně vsadit zejména na rozvoj civilního sektoru ekonomiky a přestat vydávat velké peníze na vojenský sektor. Proto bylo rozhodnuto zavřít leteckou základnu a na jejím místě vybudovat nové civilní letiště. Stojí za zmínku, že tato letecká základna má strategický význam a její uzavření nepřekazily ani americké průpovídky o rostoucí ruské hrozbě.

Vedení NATO je vážně překvapeno tím, že brzy ztratí poměrně dobrou leteckou základnu na severu Norska, protože to podkopává veškeré působení na „dobytí Arktidy“.

Na této letecké základně je nyní šest oddílů stíhaček. Kromě toho je nedaleko od této základny letiště, na němž přistávají spojenci NATO (bude také uzavřeno). Stojí za zmínku, že Severoatlantická aliance vždy kladla zvláštní důraz na posílení severu Norska. Navzdory tomu však norská vláda samostatně učinila toto rozhodnutí, které rozhněvalo NATO.

Tímto krokem dalo Norsko otevřeně jasně najevo, že zájmy jeho země mají prvořadý význam. Tato země nemá v úmyslu se podrobovat USA. Kromě toho není vojenská spolupráce s USA pro Norsko až tak pozitivní. Jako příklad je možné uvést nákup amerických stíhacích letounů F-35 ze strany Oslo, jejichž cena se neočekávaně zvýšila přibližně o 2 miliardy dolarů oproti původní ceně na základě požadavku americké strany.

O dalších 0,5 miliardy dolarů Oslo přišlo během vojenského cvičení Jednotný trojzubec 2018, kdy do jeho fregaty narazil americký tanker. Po této srážce utrpěla fregata vážné škody a už nebude moci vyplout na moře. Lze tedy učinit závěr, že Norsku přináší větší škody spolupráce s USA, než vylhaná ruská hrozba.

ZdroJ: pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová, 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.