Třináct autobusů s asi 300 uprchlíky z obléhaného ukrajinského města Mariupol dorazilo do ruské Rostovské oblasti, uvedla ve čtvrtek ruská tisková agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinští představitelé ve středu uvedli, že civilisté čekající ve frontě na chleba a ukrývající se v divadle v Mariupolu byli zabiti ruskými silami. Rusko útok na divadlo popřelo.

___

Ukrajinská armáda tvrdí, že zasáhla letiště v Chersonu

Ukrajinské vojenské síly zasáhly letiště v Chersonu, kterého se ruské jednotky zmocnily na počátku konfliktu, uvedl ve středu pozdě večer generální štáb. Uvedl, že se Rusové snažili odstranit veškerou zachovalou vojenskou techniku.

Ukrajinská armáda uvedla, že letiště zasáhla v úterý. Satelitní snímky pořízené poté společností Planet Labs PBC a analyzované agenturou The Associated Press ukazují, že na letecké základně hoří vrtulníky a vozidla.

Rusko se zmocnilo jižního přístavního města bez boje v prvních dnech konfliktu. Kontrola nad Chersonem umožňuje Rusku obnovit dodávky sladké vody na Krym; Ukrajina odřízla vodu poté, co Rusko poloostrov v roce 2014 připojilo.

Ukrajinská a ruská delegace ve středu opět jednaly prostřednictvím video-konference

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Michail Podoljak uvedl, že Ukrajina požaduje příměří, stažení ruských vojsk a právní záruky bezpečnosti pro Ukrajinu od řady zemí.

„To je možné pouze prostřednictvím přímého dialogu“ mezi Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl na Twitteru.

Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.