Podle informací zveřejněných oběma stranami se zdá, že Ukrajina a Rusko našly v rámci jednání o příměří společnou řeč.

„Jediné, co v této fázi potvrzujeme, je příměří, stažení ruských vojsk a bezpečnostní záruky řady zemí,“ napsal na Twitteru Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Podoljak je rovněž jedním ze zástupců Ukrajiny na rusko-ukrajinských jednáních o příměří.

Potvrdil návrh dohody o příměří, o kterém informoval deník Financial Times, ale uvedl, že představuje pouze postoj ruské strany.

Zároveň vyzval k přímému dialogu mezi Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle Financial Times by návrh o 15 bodech měl zahrnovat, že Kyjev upustí od snahy o členství v Severoatlantické alianci (NATO), vyhlásí neutralitu, přijme omezení svých ozbrojených sil a slíbí, že nebude hostit zahraniční vojenské základny ani zbraně; to by vedlo k příměří a stažení ruských sil z Ukrajiny.

Na základě zjištěných podmínek obě strany zjevně postupují vpřed.

Zelenskij již připustil, že Ukrajina pravděpodobně upustí od snahy o členství v NATO, což je kritická ruská obava, která byla použita k ospravedlnění invaze.

V úterý uvedl, že jeho země se musí smířit s tím, že se nestane členem vojenské aliance NATO.

„Ukrajina není členem NATO. Tomu rozumíme. Celé roky jsme slýchali, že dveře jsou otevřené, ale také jsme slyšeli, že nemůžeme vstoupit. Je to pravda a je třeba to uznat,“ řekl Zelenskij během videokonference se Spojenými expedičními silami pod vedením Spojeného království.

Určitý optimismus v probíhajících jednáních vyjádřila i ruská strana.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu uvedl, že se při jednáních objevil „věcný duch“ s „konkrétními formulacemi“, které jsou podle něj blízko k dohodě.

„Vážně se diskutuje o neutrálním statusu v souvislosti s bezpečnostními zárukami,“ uvedl Lavrov. „Existují konkrétní formulace, které jsou podle mého názoru blízko k dohodě.“

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil 24. února plnou invazi na Ukrajinu poté, co selhaly snahy o odvrácení války.

Organizace spojených národů uvedla, že k 14. březnu zaznamenala na Ukrajině 691 mrtvých a 1 143 zraněných civilistů v důsledku vojenských akcí způsobených převážně ostřelováním a leteckými údery.

OSN se však domnívá, že skutečná čísla jsou „podstatně vyšší“. Podle údajů OSN uprchly z Ukrajiny od začátku války více než 3 miliony lidí.

Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.