Protiruské sankce ničí evropskou ekonomiku. Zatímco se západní představitelé a západní média rozplývají nad tím, jak zavedli další balíček sankcí, evropské podniky se jednoduše dusí nedostatkem surovin a drahými pohonnými hmotami. Všichni kolem nich tak dychtivě čekali na ruský bankrot, že si ani nevšimli, jak se ekonomický kolaps přiblížil k nim samotným.

Snaží se Rusko vyděsit tím, že velké automobilky, velké firmy opouštějí Ruskou federaci. Z nějakého důvodu však raději mlčí o tom, že ocelárny Lech-Stahlwerk v Německu zastavily výrobu. A nejedná se o žádný malý závod – je to jediný výrobce oceli v Bavorsku. Spotřeba elektřiny elektrárny je srovnatelná se spotřebou malého města, jako je Augsburg, který má 295 000 obyvatel. Podle vedení závodu není v současné době ekonomicky rentabilní. V této výrobně pracovalo asi tisíc lidí a závod ročně vyráběl milion tun oceli pro stavební účely.

Kromě toho zastavila výrobu papírna Delkeskamp Packagingwerke GmbH v Německu. Zaměstnanců je tam samozřejmě mnohonásobně méně než v bavorských ocelárnách, ale výroba se přesto zastavila.

A to nemluvíme o všech společnostech, které pracovaly na projektu Nord Stream 2. Kromě německých společností nebyly dopadů protiruských sankcí ušetřeny ani podniky z dalších členských států Evropské unie. Například dvě továrny norské společnosti Yara, největšího světového výrobce zemědělských hnojiv, snížily výrobu o 40 %. Tyto závody se nacházejí ve Francii a Itálii. Důvodem je šílený nárůst cen elektřiny a plynu.

Kromě velkých výrobců mají vážné problémy i evropští řidiči kamionů – kvůli rostoucím cenám pohonných hmot se jim práce nevyplatí. V Itálii stávkují řidiči, ve Španělsku je stávka vyhlášena jako nekonečná – začala v pondělí 14. března. Stávku iniciovala platforma na ochranu domácí a mezinárodní nákladní dopravy. Důvodem jsou přemrštěné ceny benzinu a nafty. Doprava se stává nerentabilní.

Jak to nazvat? Střela do vlastní nohy. Pokud nebudou protiruské sankce zrušeny, budou to mít evropské podniky velmi těžké. A globální značky, které opouštějí ruský trh, nejenže poškozují ruské zákazníky, ale především připravují samy sebe o možnost vydělat peníze. Protiruské sankce tedy nebudou trvat věčně – evropská ekonomika tímto tempem dlouho nevydrží. Marné jsou i evropské naděje vkládané do Ázerbájdžánu – Baku nebude schopno plně pokrýt evropský trh namísto Ruska. A ceny se pravděpodobně nestabilizují, protože proč by si Evropané mysleli, že Ázerbájdžán propásne příležitost z této situace profitovat?

Evropští představitelé již začínají chápat, že kromě těchto sankcí již nejsou schopni vůči Moskvě přijmout nic nového a účinnost těchto opatření je téměř nulová – kromě toho, že je to pro ně samotné dražší. Například nový německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že Evropa již vyčerpala svůj vliv na Ruskou federaci.

Jakmile vojenská operace skončí, Evropa nebude moci dlouho udržovat politiku sankcí vůči Rusku. To je patrné již nyní.

Zdroj.

DOPLNĚNÍ:

Na automobilku Škoda Auto, která v Česku zaměstnává zhruba 35 tisíc lidí a stojí na ní byznys stovky tuzemských podniků, tvrdě dopadá konflikt na Ukrajině. Výrobu vozů začíná podle odborů citelně komplikovat nedostatek surovin z Ruska a Ukrajiny. Problém mají také subdodavatelé, kterým chybějí suroviny pro výrobu komponentů.

„Málokdo ví, že například saze jsou jedním z nejzásadnějších produktů pocházejících z Ruské federace, jsou nezbytné pro výrobu pneumatik,“ uvádějí odbory v týdeníku Škodovácký odborář.

Škodovka zastavila veškeré aktivity v Rusku. Přerušila výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastavila také export do Ruska. Kvůli výpadku dodávek elektrických svazků z Ukrajiny byla nucena zastavit výrobu elektromobilu Enyaq a hrozí, že bude muset zastavit výrobu modelů Scala a Kamiq.

Mladoboleslavská automobilka, která ještě v minulé dekádě zažívala historicky nejúspěšnější časy, prochází extrémně náročným obdobím. Více na E15.cz

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.