Vážená paní předsedkyně,

Každý Američan byl minulý týden šokován a zarmoucen útokem na náš Kapitol, jsem vděčný za vedení, které jste vy a další vůdci Kongresu poskytli při znovusvolání Kongresu a dokončili práci pro lid v ten samý den. Byl to okamžik, který ukázal americkému lidu jednotu, která je v Kongresu, když je jí nejvíce zapotřebí, stále možná.

Ale nyní, když zbývá prezidentovi pouhých osm dní ve funkčním období, vy a demokraté požadujete, abychom já společně s kabinetem použili 25. dodatek. Nevěřím, že je takový postup v nejlepším zájmu našeho národa nebo v souladu s naší Ústavou. Minulý týden jsem nepodlehl tlaku na odbornou moc nad rámec mé ústavní pravomoci rozhodovat o výsledku voleb a nepodvolím se ani snahám ve Sněmovně reprezentantů hrát politické hry v době pro náš národ tak závažné.

Jak jistě dobře víte, 25. dodatek byl navržen k zaměření se na prezidentovu neschopnost nebo zdravotní postižení. Jen před několika měsíci, když jste představila legislativu k vytvoření komise 25. dodatku, jste řekla: „Prezidentovu způsobilost pro úřad musí určovat věda a fakta.“ Tehdy jste řekla, že si musíme „vážit nevytváření soudů na základě komentáře nebo chování, které se nám nelíbí, ale na základě rozhodnutí lékařského.“ Paní předsedkyně, měla jste pravdu. Dle naší Ústavy není 25. dodatek prostředkem k potrestání nebo uzurpaci. Vyvoláním 25. dodatku tímto způsobem by však byl vytvořen strašlivý precedent.

Po děsivých událostech z minulého týdne směřuje energie naší administrativy k zajištění řádného přechodu. Bible říká, že „Vše má svou chvíli, každá věc pod nebem má svůj čas … čas uzdravení, … čas na budování.“ Nastal čas. Uprostřed globální pandemie, ekonomických potíží pro miliony Američanů a tragických událostí 6. ledna, nastal čas se spojit, nastal čas na uzdravení.

Vyzývám vás a všechny členy Kongresu, abyste se vyhnuli činům, které by dále rozvětvily a rozdmýchaly vášně. Spolupracujte s námi na snižování napětí a sjednocování zemí během příprav na uvedení nově zvoleného prezidenta Joe Bidena do funkce dalšího prezidenta Spojených států. Slibuji vám, že budu i nadále konat svou práci v dobré víře, abych zajistil řádný přechod moci nastupující administrativě. K tomu mi pomáhej Bůh.

S pozdravem

Michael R. Pence

Viceprezident Spojených států

Originál dopisu ZDE

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.