Edward Snowden jmenoval tehdejšího víceprezidenta Joea Bidena a tehdejšího ministra zahraničí Johna Kerryho, jako ty, kteří tlačili na země, jež by mohly poskytnout informátorovi azyl, aby mu žádost o azyl zamítly. V rozhovoru s Brianem Williamsem pro stanici MSNBC Snowden uvedl, že požádal o azyl v zemích, jako jsou Francie a Německo, ale pokaždé ho odmítly.

[wp_ad_camp_2]

BRIAN WILLIAMS, MSNBC: O vás se ví, že jste ve své výchově byl naprosto americkým klukem. Nyní se probouzíte každý den v Rusku, jdete spát každou noc v Rusku. Snažíte se aktivně dostat ven? Hledáte, jak bylo oznámeno, azyl jinde?

EDWARD SNOWDEN: No, není to aktivní hledání. Není to nová věc. A to je důležitá historie, zejména pro ty lidi, kteří mě nemají rádi. Pro lidi, kteří o mně pochybují, kteří o mně slyšeli hrozné věci. Nikdy jsem neměl v úmyslu skončit v Rusku.

[wp_ad_camp_2]

Šel jsem do Latinské Ameriky a můj konečný cíl byl snad Ekvádor. Žádal jsem o azyl ve 27 různých zemích po celém světě. Místa jako Francie a Německo, místa jako Norsko, kde jsem cítil, že by mi mohli otevřít dvveře a kde bych mohl být před americkou vládou v bezpečí. A přesto pokaždé, když jedna z těchto vlád mi mohla otevřít dveře, na jejich ministerstvech zahraničí zazvonil telefon a na druhém konci byl velmi vysoký americký úředník.

Byl to jeden ze dvou lidí. Tehdejší ministr zahraničí John Kerry nebo pak víceprezident Joe Biden.

Přeložila tereza | Více na: RealPolitics

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.