Před výročím revoluce na Tahríru se zostřuje represe. Stále více Egypťanů míní, že současný prezident je horší než jeho předchůdce H. Mubarak.

Egyptský prezident al-Sísí zakázal prodej žlutých vest, protože má strach z podobných protestů jako ve Francii, píše ARD Tagesschau. Před výročím revoluce na Tahríru zostřuje represi.

Zákaz přišel shora, obchodníci nesmějí prodávat soukromým osobám žluté vesty, jen státně certifikovaným firmám. A také musejí udat každého, kdo by si žluté vesty kupoval bez povolení.

Pro pozorovatele zvnějšku to snad může vypadat směšně, ale pět let prezidenta al-Sísího značí, že smích přejde hodně rychle. Tagesschau uvádí názory Egypťanů, kteří říkají, že prezident chce mít vše pod kontrolou, nesmí být vidět ani minimální signál protestu. Lidé jsou zatýkáni i jaksi preventivně.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Sísí zkrotil nezávislá média, stovky internetových stránek jsou zablokovány, strany, neziskové organizace a zahraniční nadace jsou přísně kontrolovány vládou. Nezávislé lidskoprávní organizace uvádějí, že v egyptských věznicích je asi 60 000 politických vězňů. I mladí lidé se mohou ocitnout ve vězení raz dva. Stačí, aby měli na sobě tričko s nápisem: národ bez mučení.

Tagesschau uvádí, že Egypt je země mučení. Soukromé klinice, která se starala o oběti mučení, byla odňata licence, klinika musela zavřít.

I novinář, jehož Tagesschau cituje, říká, že po pádu Mubaraka cítil na chvíli naději na demokratickou budoucnost. Ale to je dávno pryč. I on tvrdí, že Sísí je mnohem horší než Mubarak.

Blíží se osmé výročí revoluce na Tahríru, krátkého okamžiku tzv. arabského jara. Držitelé moci mají strach. Sám novinář Dawoud říká, že doufá, že svým principů dostojí i ve vězení.

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.