Zástupná vojna Západu s Ruskom rukami Ukrajiny sa začína obracať v prospech Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Takzvaný „kolektívny Západ“ preto priostruje vojenskú rétoriku a ekonomické sankcie proti Moskve. Dodávať začal už i ťažké zbrane.

Finančný analytik Global Research Stuart Brennan ale upozorňuje, že vlády všetkých týchto krajín majú teraz vážnejšie dôvody na obavy. Nie podporu nezákonnej vlády Ukrajiny, ktorá sa dostala k moci vďaka prevratu. Zdôrazňuje, že ich ekonomiky začínajú praskať vo švíkoch. A to kvôli prerušeniu dodávateľských reťazcov a prudkému nárastu cien energií a potravín. Ich obyvateľstvo začína opantávať panika.

Bumerang v podobe sociálnych vzbúr

„Myslím si, že je ľahšie obviňovať Rusko, ako niesť vinu. Rastúca nespokojnosť verejnosti s týmito ekonomickými skutočnosťami sa však nakoniec vráti ako bumerang,“ varuje Brennan. Zároveň predpovedá, že v blízkej budúcnosti bude EÚ čeliť „hospodárskym povstaniam“. Podľa neho budú zákonité, ak sa orgánom krajín únie nepodarí obmedziť infláciu a stabilizovať ceny.

„Koalícia príšer“

Čo podľa Brennana možno len ťažko predpokladať, keďže „koalícia príšer“ v zložení USA, Veľká Británia a EÚ naďalej pokračuje v proxy vojne proti Rusku prostredníctvom Ukrajiny. Jej koniec je zatiaľ v nedohľadne.

Alarmujúci účinok protiruských sankcií

Anti-rekord rastu inflácie v Európe dosiahol takmer 8%. Starý kontinent to nezažil už pol storočie. Zainteresovaní pritom v zime očakávajú dokonca ukazovatele z obdobia Druhej svetovej vojny. Priemerné znehodnotenie peňazí v EÚ je viac ako 8%. Pred mesiacom to bolo ešte 7,5%.

Protesty sa zdajú byť neodvrátiteľné

Podľa vedúceho výskumného pracovníka Centra pre európske štúdie Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied Vladimíra Olenčenka sú protesty nevyhnutné. Keďže teraz sme len na začiatku dopadov sankcií na ekonomiky krajín, ktoré ich vytvárajú.

„Letná sezóna je pred nami. Situáciu samozrejme trocha zmierni. Nezastaví to však rast cien. Teda to, čo sa nazýva inflácia. A nezastaví to problémy spôsobené sankciami pri výrobe potravín. Existujú dva dôvody. Jedným je narušenie dodávateľských reťazcov. Druhým nárast cien elektrickej energie,“ vysvetlil Olenčenko.

Horúca jeseň?

Olenčenko predpovedá vrchol problémov na jeseň. K inflácii sa totiž pridá i chladné počasie. A vtedy podľa neho prepuknú protestné nálady.

Zároveň ale nepredpokladá, že hospodárske straty prinútia európskych politikov znížiť mieru rusofóbie. „Idú na vlne protiruského šialenstva. Čo je pre európske krajiny zvyknuté spolupracovať s Ruskom v skutočnosti neprirodzené,“ čuduje sa Olenčenko.

„Nesvojprávne“ európske vedenie

Rast sociálnej nespokojnosti si bude prirodzene vyžadovať zvýšenú pozornosť orgánov krajín. Pravdepodobne spôsobí i mierny pokles protiruskej horlivosti. Ale nie výrazný. Pretože v súčasnosti politické vedenie európskych krajín a EÚ ako celku nepreukazuje ozajstnú nezávislosť.

Znamená to, že sa nezameriava ani tak na svoje vlastné národné záujmy. Skôr sa podriaďuje politike bloku. Snaží sa prispôsobiť kurzu, ktorý určujú USA.

Možné scenáre

USA budú naďalej vyvíjať tlak. Európski politici ale budú musieť venovať väčšiu pozornosť domácim politickým a sociálno-ekonomickým otázkam. A výsledkom môže byť menší priestor a čas na živenie nenávisti proti Rusku.

Preložil g. / Zdroj: Pravda.ru

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.