„Zbabelá zrada, rasizmus, ruská propaganda“. Takéto reakcie vyvolal posledný prejav maďarského premiéra Viktora Orbána v Európe a na Ukrajine.

Orbán je už zvyknutý. Na Západe ho už dlhé roky označujú za „maďarského Putina“. Či ultrapravičiara, ak nie rovno fašistu. To všetko za obranu záujmov maďarského ľudu. Za ochranu rodinných a náboženských hodnôt. A za udržiavanie vzťahov s Ruskom.

Európski liberáli sú bezradní. Na jar opäť vyhral parlamentné voľby. Celkovo je pri moci už 16 rokov. Už dávno by Maďarsko vylúčili z Európskej únie, keby existovala takáto príležitosť. A neboli by obavy, že by to zasiahlo „európsku jednotu“.

Orbán naďalej hovorí, čo si myslí. Vo svojom najnovšom prejave bez servítky popísal situáciu okolo Ukrajiny a tiež budúcnosť samotného Západu. Diagnóza je smrteľne presná. Ale Európa ju nechce počuť.

Národ je posvätný

Orbán prehovoril k Maďarom nie vo svojej vlastnej krajine, ale v rumunskom Sedmohradsku. V jednej z oblastí historického Maďarska, ktorú stratilo za posledné storočie.

Maďari sa právom považujú za najviac postihnutých po Prvej svetovej vojne. Stratili dve tretiny svojho územia. Len v Rumunsku žije 1,5 milióna Maďarov. Pritom v samotnom Maďarsku je ich menej ako desať miliónov.

Národná identita a vzájomná podpora sú pre Maďarov mimoriadne dôležité. Inak by tento ľud, odlišný od všetkých ostatných Európanov, jednoducho neprežil v strednej Európe celé tisícročie.

Preto, keď Orbán hovorí, že „nie sme zmiešaná rasa a nechceme sa stať zmiešanou rasou“, znie to pre mnohých „moderných Európanov“ ako červené súkno pre býka v aréne. Samotné slovo národ je totiž dnes v Európe pomaly ako z inej planéty. Pre Maďarov je to ale úplne normálne.

Orbán sa však nestará o názor Európanov. Otvorene povedal, že v tých krajinách, kde sa miešajú Európania a neeurópania, už neexistujú žiadne národy. Maďari by sa ale podľa neho mali držať pohromade. Iba tak dokážu prežiť blížiace sa skúšky.

„Aby sme zachovali naše národné ambície v nadchádzajúcom ťažkom období, musíme zostať spolu. Sedmohradsko a ďalšie oblasti obývané Maďarmi v Karpatskej kotline musia zostať spolu s vlasťou,“ vraví Orbán.

Na Západ sa ženie „vážna búrka“

Toto vyjadrenie mnohí chápali ako nárok na ukrajinské Zakarpatsko. Žije tam totiž viac ako stotisíc Maďarov. Ale Orbán mal na mysli niečo iné. Že na Západ prichádza veľmi vážna búrka. A že chce urobiť všetko, aby ju Maďari prežili s čo najmenšími stratami. Dokonca, aby boli ešte silnejší.

Začiatkom februára, tri týždne pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine, Orbán navštívil Putina. Potvrdil, že Maďarsko nechce konflikt medzi Ruskom a Západom. Pretože v takýchto časoch vždy trpelo. Po začatí špeciálnej operácie Maďarsko odmietlo poskytnúť svoje územie na dodávku zbraní Ukrajine. Oznámilo svoj kategorický nesúhlas s plánmi vzdať sa ruského plynu. Naopak, Budapešť chce tento rok zvýšiť svoj odber. A Moskva to prisľúbila.

„Rusi sformulovali veľmi jasnú bezpečnostnú požiadavku. Aby sa Ukrajina nestala členom NATO a nenasadzovala zbrane, ktoré môžu zasiahnuť Rusko. Západ to odmietol. Keby bol Trump americkým prezidentom a Merkelová nemeckou kancelárkou, táto vojna by nikdy neprepukla,“ vraví Orbán.

Štyri západné piliere vojny

Prvým podľa Orbána je, že Ukrajina nie je sama. Má za sebou anglosaských inštruktorov. A s nimi môže vyhrať vojnu s Ruskom so zbraňami NATO. Druhým sú sankcie, ktoré oslabia Rusko a destabilizujú ruské vedenie. Tretím, že Európa bude schopná zvládnuť ekonomické dôsledky sankcií a bude trpieť menej ako Rusko. Štvrtým, že svet sa pridá na stranu Západu. „Namiesto toho sedíme v aute s prepichnutými všetkými štyrmi pneumatikami, ktoré akoby predstavujú tie štyri piliere,“ vysvetľuje obrazne Orbán.

Sankcie Moskvou neotriasli. Je zrejmé, že Západ tento konflikt týmto spôsobom nevyhrá. Európa má problémy. Ekonomické i politické. Obeťami sú už štyri vlády. Britská, bulharská, talianska a estónska. Ľudia čelia prudkému nárastu cien.

Väčšina sveta Západ vzdorovito nepodporila. Čína, India, Brazília, Afrika a arabský svet sa držia bokom. Žijú si vlastný život.

Vojnu proti Rusom nemožno vyhrať

Vojnu jednoducho nemožno vyhrať týmto spôsobom. Ruská armáda má totiž asymetrickú výhodu. Toto je triezva analýza z úst Európana adresovaná Európanom. V európskych hlavných mestách ju ale nechcú počuť. A Orbána nazývajú diktátorom a „malým Putinom“.

Vojnu môže ukončiť len dohoda Ruska a USA

„Medzi Ruskom a Ukrajinou nebudú žiadne mierové rozhovory. Kto na nich čaká, čaká márne. Rusko chce bezpečnostné záruky. Takže vojnu môžu ukončiť iba rokovania medzi Ruskom a USA. My Európania sme premeškali šancu. Po Kryme 2014 existovali Minské dohody. So zárukami Francúzska a Nemecka. Bohužiaľ sa nenaplnili. Rusi s nami už nechcú rokovať,“ objasňuje Orbán.

Pochopil, čom už dávno chápu Rusi. Európa stratila geopolitickú nezávislosť. Stala sa nástrojom v rukách Anglosasov. Nie je schopná brániť ani svoje vlastné záujmy. Preto je s ňou márne uzatvárať akékoľvek strategické dohody. Rusko-Európsky dialóg sa obnoví len vtedy, keď Európa znovu získa svoju nezávislosť. Aspoň čiastočnú.

Úlohou EÚ nie je podľa Orbána postaviť sa na niečiu stranu. Ale stáť medzi Ruskom a Ukrajinou. Sám neverí v schopnosť Európy zmeniť kurz v strednodobom horizonte.

Problémy Západu sa budú stupňovať

„Musíme sa pripraviť na rok 2030. V USA bude vážna kríza. V európskych krajinách je hospodársky pokles takmer nevyhnutný, čo môže spôsobiť politické búrky. Musíme sa držať ďalej od vojny, migrácie, rodového šialenstva, globálnej minimálnej dane a celoeurópskej recesie. V rokoch 2010 a 2020 sa nám to podarilo. Z každej krízy sme vyšli silnejší,“ predpovedá Orbán.

Táto vojna môže ukončiť nadvládu Západu

Už teraz je zrejmé, že 59-ročný Orbán zostane v histórii Maďarska ako jeden z najsilnejších vodcov. Má síce popularitu medzi európskymi pravičiarmi a tradicionalistami vo Francúzsku a Taliansku. Dokonca s ním sympatizuje i republikán Trump. Lenže to nestačí na skutočne vážny vplyv na západnú verejnú mienku ako celok.

Na Orbánove „proroctvo“ bude Európa trpko spomínať

Keď budú o desaťročia Európania študovať svoje dejiny, krach európskej integrácie, krízu hodnôt a samotného spôsobu európskeho života, zostane Orbán v pamäti ako ten, ktorý už vtedy všetkému rozumel.

Ten, ktorý varoval Európu pred hroziacimi problémami, pred neprípustnosťou konfliktu s Ruskom. Pred nebezpečenstvom opustenia národnej identity.

Európania v polovici 21.storočia sa budú pýtať, prečo ho ich predkovia nepočúvali. Prečo? Pretože nechceli pripustiť, že nejaký Maďar môže byť múdrejší než Nemec alebo Francúz.

Zdroj: Ria Novosti

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.