Ve věku 91 let zemřel britský finančník Sir Evelyn de Rothschild, uvedla v prohlášení jeho rodina.

Sir Evelyn byl synem Anthonyho Rothschilda a Yvonne Cahen d’Anversové z bankovní rodiny Bischoffsheimů.

Je všeobecně uznáván jako jeden z předních filantropů a finančníků své generace a v roce 1989 byl královnou povýšen do rytířského stavu za zásluhy v oblasti bankovnictví a financí.

Sir Evelyn byl nadšeným trenérem a majitelem koní, jeho kůň Crystal Ocean vyhrál v roce 2018 Hardwicke Stakes v Royal Ascot.

Jeho rodina v prohlášení uvedla: „Lady Rothschildová s velkým zármutkem oznamuje, že po krátké nemoci zemřel její milovaný manžel sir Evelyn de Rothschild. Sir Evelyn zemřel včera večer pokojně ve svém domě v Londýně se svými nejbližšími po boku.“

Sir Evelyn byl v letech 1976-2003 generálním ředitelem a předsedou banky NM Rothschild and Sons Ltd. a v letech 1972-1989 předsedal časopisu The Economist.

Finanční dynastii založil jeho prapradědeček na konci 18. století a pomohl financovat vítězství vévody z Wellingtonu nad Napoleonem v bitvě u Waterloo v roce 1815.

Pod vedením sira Evelyna se celková aktiva jeho rodinné banky zvýšila ze 40 milionů liber na 4,6 miliardy liber.

V roce 1989 byl královnou povýšen do rytířského stavu za zásluhy v oblasti bankovnictví a financí.

Než se sir Evelyn definitivně vzdal své finanční funkce, podařilo se mu dosáhnout svého dlouho plánovaného cíle – sjednotit londýnskou pobočku své rodinné banky – dnes známou jako Rothschild & Co – s její francouzskou obdobou Rothschild & Compagnie Banque.

Dynastii Rothschildů založil Mayer Amschel, který začínal nákupem a prodejem starých mincí ve frankfurtském ghettu.

Na počátku 19. století vyslal Mayer svých pět synů po Evropě, aby založili základny v Londýně, Paříži, Vídni, Neapoli a Frankfurtu.

Ve 20. století však vliv rodiny začal slábnout, protože evropské země se při financování obou světových válek proti Německu více spoléhaly na americké banky.

Sir Evelyn byl třikrát ženatý, v roce 1966 s Jeannette Bishopovou, v roce 1973 s Victorií Schottovou a v roce 2000 s Lynn Foresterovou.

S Victorií měl tři děti a s Lynn dva nevlastní syny.

V pozdějším věku se sir Evelyn věnoval filantropii a předsedal nadaci Eranda Rothschilda, která věnovala více než 73 milionů liber na lékařský výzkum, vzdělávání a umění.

Zdroj: Daily Mail

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.