Obáváte se, že by se do vašeho zařízení nabourali ‚ruští trollové‘? Facebook má pro vás řešení. Díky nové funkci budou mít uživatelé možnost sledovat, zda si Kremlin během loňských prezidentských voleb v USA nezahrával s jejich myslí.

[wp_ad_camp_1]

Tento krok je součástí obří kampaně sociálních médií „neustálá transparentnost ruských aktivit“ a snah chránit uživatele před „zlými aktéry, kteří se snaží podkopávat naši demokracii,“ sdělila společnost ve středečním prohlášení.

Minulý měsíc prezident generální rady Facebooku, Colin Stretch, slíbil zpravodajskému výboru Senátu, že Facebook „pozvedne naši hru“  a může se stát cenným nástrojem v boji proti „hrozbě zahraničního vměšování do voleb.“ Členové výboru, spolu s představiteli Twitteru a Googlu, vyslýchali Stretche ohledně toho, jak mohou být platformy zneužívány k „ruskému vměšování“ a ke sdílení reklam klasifikovaných jako „související s Ruskem“.

[wp_ad_camp_1]

Facebook nijak nedefinoval, jestli označení „související s Ruskem“ znamená spojení s ruskou vládou, jednoduše s příslušníky ruského etnika nebo s občany Ruska. Jedno z kritérií, které společnost využívá, je geolokace, ačkoli Stretch přiznává, že tato metoda má svá úskalí.

„To, co je zřejmé, a typicky i nejspolehlivější, jsou informace o poloze, které shromažďuje prohlížeč uživatelů, když používají Facebook,“ sdělil Stretch senátorům. „Zároveň však lze tyto data nejlépe manipulovat.“

Mluvčí Facebooku prozradil RT, že služba se bude týkat konkrétně účtů ruské společnosti Internet Research Agency (IRA), což je údajně agentura sídlící v Petrohradu, která ovlivňuje veřejné mínění v USA a díky tomu byly zmanipulovány americké volby. Facebook ve své výpovědi uvedl, že příspěvky související s IRA mohlo vidět zhruba 123 milionů amerických uživatelů. IRA je americkými právníky a médii označována za údajnou „ruskou továrnu na trolly“.

[wp_ad_camp_1]

Nový nástroj umožní uživatelům Facebooku a Twitteru kontrolovat, zda  v období mezi lednem 2015 a srpnem 2017 nezačali sledovat či nedali like stránce, která byla identifikována jako produkt účtu souvisejícího s IRA.

„Je důležité, aby lidé pochopili, jak se zahraniční aktéři před volbami i po volbách 2016 snažili rozšiřovat v USA nejednotnost a nedůvěru.“ uvedla společnost.

Software bude nejprve k dispozici pouze uživatelům žijícím ve Spojených státech, později však budou zváženy možnosti dalšího rozšíření, uvedl mluvčí. Jakmile bude zprovozněn, uživatelé k portálu získají přístup na adrese Facebook.com/actionplan.

Pokud uživatel žádný příspěvek spojený s IRA nikdy nesledoval, žádné výsledky se mu nezobrazí. Ani v případě, že s takovým příspěvkem přišel do styku přes upozornění o „lajkování“ svých přátel. Facebook ujasnil, že použití tohoto mechanismu nebude veřejné.

[wp_ad_camp_1]

Facebook, ve snaze utišit kritiku kongresu ohledně údajného „ruského vměšování“, v posledních týdnech také učinil změny v systému, který kontroluje vhodný obsah reklam. Sociální síť uvedla, že reklamy budou díky tomu více trasparentní.“Boj proti nevhodným reklamám“ posílí zaměstnáním dalších 1000 lidí do kontrolního týmu společnosti.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.